-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

TÜRK-İŞ

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Seçim bitti, zamlar yağmaya başladı! Açlık ve yoksulluk sınırı arttı

TÜRK-İŞ: 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimin ardından zamlar art arda geldi ve çalışanların geçim şartları daha da ağırlaştı. Ekmek, et, tavuk gibi mutfak harcamasında önemli ağırlığı bulunan gıda maddelerindeki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aya göre aynı mal ve hizmetleri satın almak için yapılması gereken harcama tutarı önemli ölçüde arttı. Gelirini aynı miktarda artıramayan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücü daha da geriledi. Dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçti.

TÜRK-İŞ: Geçim şartları iyileşmedi

TÜRK-İŞ’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2019 Mart ayı sonucuna göre Ankara’da yaşayanların mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,73 oranında geriledi. Araştırmada, serbest piyasada fiyatlara müdahalenin -şimdilik- olumlu sonuç verdiği belirtilirken, buna rağmen aile bütçesine yılın ilk üç ayı sonunda gelen ek yükün 238 TL olarak hesaplandığı kaydedildi.

Açlık sınırı 392 lira, yoksulluk sınırı bin 278 lira arttı

Şubat ayında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6,609 TL'ye, açlık sınırı ise 2028 TL’ye yükseldi. Bir yılda açlık sınırı 392 lira, yoksulluk sınırı bin 278 lira arttı.

Yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise bin 014 TL arttı. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine gelen ek yük bin 223 TL oldu.

Her ay daha da fakirleşiyoruz…

Fiyatlar artıyor, etiketler değişiyor, satın alma gücü düşüyor… TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2018 Ağustos ayı sonucuna göre; Temmuz’da bin 738 TL olan açlık sınırı bin 812 TL’ye, 5 bin 662 TL olan yoksulluk sınırı ise 5 bin 903 TL’ye yükseldi. Yılbaşına göre artış tutarı, açlık sınırında 204 TL, yoksulluk sınırında 666 TL oldu.

Bir ayda açlık sınırı 28 lira, yoksulluk sınırı ise 92 lira yükseldi

Ekonomik büyüme çalışanın yaşama şartlarına yansımadı. Türk-İş’in Haziran 2018 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.714 TL, yoksulluk sınırı ise 5.584 TL’ye yükseldi. Bir aydaki artış, açlık sınırında 28 TL, yoksulluk sınırında 92 TL oldu.

Atalay: “İki aydır gündemde ancak özelleştirmenin durdurulmasına ilişkin bir mesafe alınamadı”

Ankara’da 3 şeker fabrikasının ihalesinin gerçekleştirildiği gün, Şeker-İş Sendikası “Şeker Sektöründe Stratejik Yapılandırma ile Reforma” konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin 2 aydır ülke gündeminde yer almasına rağmen, özelleştirmenin durdurulmasına ilişkin bir mesafe alınamadığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay’dan ağır tepki: “NBŞ lobisinin benim ülkemden defolup gitmesini istiyorum”

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine en sert tepki Türk-İş’ten geldi. Birinci önceliklerinin şeker fabrikalarının bacasının tütmesi olduğunu söyleyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “NBŞ lobisinin benim ülkemden defolup gitmesini istiyorum” dedi.

Bir ayda açlık sınırı 41 TL, yoksulluk sınırı 133 TL arttı

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 41 TL, geçtiğimiz yıla göre 176 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise sadece son bir ayda 133 TL, geçen yılın Aralık ayına göre ise 573 TL arttı.
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -