9.8 C
Ankara
Salı, Ekim 19, 2021

TESK

Palandöken: “Fatura yine esnafa çıktı”

Açıklanan genelge ile kademeli normalleşme sürecinde faturanın yine esnaf ve zanaatkarlara çıkarıldığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni kademeli normalleşme sürecinde yine fatura 415 meslek dalında çalışmakta olan 2 milyonu aşkın esnaf ve sanatkarlar ile çalışanlarına çıkarıldı” dedi.

Palandöken: “Pazartesi tüm işletmeler açılmalı”

TESK Başkanı Palandöken, kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanâtkarların işyerlerini, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açmayı beklediğini kaydetti.

Palandöken: “Çifte fiyat uygulayan firmaları Rekabet Kurumuna şikayet ettik”

Palandöken: “Çifte fiyat uygulayan firmaları Rekabet Kurumuna şikayet ettik”

Palandöken: “Zincir marketler 70’dan fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor.”

Perakende Yasa Tasarısının esnafın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesiyle iş yeri kapanışlarının önüne geçileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketlerin 70’dan fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturduğunu söyledi.

TESK: Perakende Yasası ivedilikle güncellenmeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakende Yasası ivedilikle güncellenmeli ve haftada bir gün zincir marketler kapalı olmalı” dedi.

Palandöken, karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasını istedi

Esnafın çek borcundan dolayı hapse girmesinin haksızlık olduğunu dile getiren TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Hiç kimse hapisteyken çek borcunu ödeyemez. “Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalmamalı. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalıdır.” dedi.

TESK Başkanı elektrik, doğalgaz ve suda vergilerin kaldırılmasını istedi

Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “4 kişilik bir ailenin kış aylarında 1 aylık ortalama elektrik, su ve doğalgaz fatura toplamı hesaplandığında yaklaşık 5’te 1’i vergi ve kesintilere gidiyor. Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazdan KDV ile lüks tüketim vergisi olan ÖTV gibi vergiler ve diğer kesintiler tamamen kaldırılmalı” dedi.

Ahilik fonunun ertelenmesi 2 milyon esnafı rahatlatacak

Esnaf ve sanatkarın 2020’ye sıkıntılı girdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren Ahilik Fonu ödemeleri ertelenerek yeni düzenlemeye gidilmelidir. Esnaf, Bağ-Kur borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamazken bir de Ahilik Fonu uygulaması büyük bir külfet getiriyor.” dedi.

Palandöken: “AVM’ler Ramazan’da haksız rekabetin dozunu artırdı”

Büyükşehirlerdeki bazı AVM'lerin bereket ayı Ramazan'ı fırsata çevirerek kapanış saatlerini esnettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “AVM'lerin Ramazan ayını bahane ederek kapanış saatlerini 23.00- 24.00'lere çekmesi yanlış bir uygulamadır. Bu tür uygulamalarla AVM'lerin esnafımız üzerindeki haksız rekabeti her geçen artıyor. Mübarek Ramazan ayından rant elde etmek için yapılan bu uygulamaya kesinlikle müsaade edilmemeli” dedi.

TESK zincir marketlere kısıtlama ve düzenleme istiyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende yasasına, zincir marketlerin açılacağı konumlar, açılış kapanış saatleri, sayıları gibi konularda kısıtlama ve düzenleme getirilmesini talep etti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img