-8.3 C
Ankara
Çarşamba, Ocak 20, 2021

tarımsal desteklemeler

2019 yılında çiftçi hangi ürüne ne kadar destek alacak?

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin 1691 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararının ardından, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında çiftçilere yapılacak desteklemeler konusunda açıklamalarda bulundu.

TVHB Başkanı Eroğlu: “Tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı var.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı var. Yasaya göre tarıma verilen destek gayri safi milli hâsılanın yüzde 1’inden az olamaz. Ama Türkiye’de bu destek hiç yüzde 1’i bulmadı. 2018 milli hasılası 3.7 trilyon TL. Bunun yüzde 1’i 37 milyar TL yapar. Ama 2018 yılı tarım desteklemesi 16.1 milyar TL. Bizim bir tercih yapmamız gerekiyor. Üretim ve verimliliği artırmanın dışında bu ithalatın önüne geçemeyiz.”

“Bu bütçe çiftçinin bütçesi değil!”

Tarım ve Orman Bakanlıklarının birleştirilmesi sonrasında bakanlığın 2019 yılı bütçesinde yüzde 7,4 oranında bir düşüş görüldüğünü belirten CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; “Bu bütçe çiftçinin bütçesi değil!” ifadelerini kullandı.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Kılıçdaroğlu: “Millet eti gramla alıyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin buğday ve arpa ithal ettiğini anımsatarak, “Tarım Bakanı'nın ilginç bir açıklaması var, (Eti biraz daha az yersek bu iş çözülecek, diyetisyenler de bunu öneriyor) diye. Bu sözün üzerine ne denir? Millet eti gramla alıyor. Sarayın sofrasına oturanlar, saraydan beslenenler, yani bu haramzadeler milletin hangi tabloyla karşı karşıya olduğunu bilmiyorlar. Sanki millet günün 24 saati et tüketiyor. Gramla et alıyor.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı

Tarım ve Orman Bakanlığının yeni dönemde daha güçlü bir şekilde hizmetine devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlığın 100 günlük icraat programını ve projelerini açıkladı.

Seçim bildirgelerinde gıda, tarım ve hayvancılık

Partiler, 24 Haziran Cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili bildirgelerini açıkladılar. Asıl konumuza geçmeden önce vaatleri adayların değil de partilerin açıklamasını yeni sistemin özü bakımından yadırgadığımı belirtmek isterim.

Ak Partili Sezen’den Fakıbaba’ya ağır eleştiri

AK Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen: “Benim bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam ama tarımın ‘t’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil.”

Çandır: Sağlıklı bir tarım sayımı zorunluluk haline gelmiştir”

Tarımsal desteklemelerin üretimi artırmaya yönelik olması gerektiğini, bunun için de doğru tarım verilerine ulaşılması gerektiğini kaydeden ATB Başkanı Ali Çandır, öteden beri talep ettikleri sağlıklı bir tarım sayımının zorunluluk haline geldiğini vurguladı.

2,5 milyar liralık mazot ve gübre destek ödemesi bugün başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba; “Mazot ve gübre desteklerini bugünden itibaren üreticilerimize ödemeye başlıyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ödeme gerçekleştireceğiz.” dedi.
- Advertisement -

Latest News

Pandemide vücut direncini artıracak öneriler

Dünyada ve ülkemizde etkisi tüm hızıyla devam eden Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalıkla mücadele edebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Bu dönemde vücut direncini artırmanın yolu ise doğru gıdalarla dengeli bir beslenme düzeninden geçiyor.
- Advertisement -