-4 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

tarım kanunu

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

“Tarımın önemini dünya anladı, Türkiye tarımını yönetenler hala anlayamadı.”

Gaytancıoğlu: “AKP’li yıllarda çiftçilere verilen destekler azalmış, gıda enflasyonu oluyor bahanesiyle çözüm sürekli ithalatta aranmış, ürün piyasalarında Devletin ağırlığı hissedilmemiş, başta mazot, gübre ve yem olmak üzere girdi fiyatları enflasyonun çok çok üzerinde artmış, buna karşılık ürün fiyatları sürekli yerinde saymıştır. Çiftçiler üretim yapmak için ciddi anlamda borçlanmışlardır.”

Kılıçdaroğlu’ndan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Mesajı: Gelin, çiftçilerin borçlarını silelim

“Çağrım çok açık, herkesin anlayacağı dilden çağrımı yapıyorum, gelin süratle parlamentoyu toplayalım, çiftçilerin bütün borçlarını silelim, çiftçi rahat bir nefes alsın.”

ZMO: “Derhal, tarımsal üretim seferberliği ilan edilsin.”

Covid-19 salgınından ders çıkararak, ülkemizde bir an önce “kamucu tarım politikası” değişikliğine gidilmesini isteyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, acilen “Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmesini talep etti. Odadan yapılan açıklamada, ekonomik destek paketinde yer almayan çiftçinin ve tarım sektörünün ekim sezonu gelmesine rağmen önünü göremediği vurgulandı.

Sarıbal: “Tarım Kanunu çıkardılar, 34 milyon dönüm arazi tarımdan çıktı.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3. Tarım Orman Şurası'nın devam ettiğini, 2004 yılında yapılan ikinci şurada alınan kararların yerine getirilemediğini veya o günkü durumundan geriye gidildiğini savundu.

Ekonomik krizin sorumlusu süt üreticileri mi?

Siyasetçilerin önemli taktiklerindendir: Oy getirecek işleri davul zurnayla duyurur, yaparlar. O kadar abartırlar ki sanırsınız Dünya onlar sayesinde dönüyor. Oy kaybettirecek işleri ise toplumun dikkati başka çok önemli bir olaya çevriliyken fark ettirmeden yapmaya çalışırlar. Yine öyle oldu: Hepimiz, yüreğimiz ağzımızda, "Barış Pınarı Harekâtı" ile meşgulken yerel seçimler öncesinde çiğ süte yapılan prim zammı geçen hafta geri çekildi.

TÜRKTOB Başkanı Akcan: “Tarım Kanununa göre çiftçinin alacağı, borcundan çok’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan: “13 yıl geriden bugüne kadar kanunda yazdığı gibi hasılanın yüzde 1’i çiftçiye verilseydi ne olurdu bir düşünün. Çiftçimizin şimdiki gibi 113 milyar TL’lik borcu olmayacağı gibi, en az bir o kadar daha geliri olacaktı.’’

TVHB Başkanı Eroğlu: “Tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı var.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı var. Yasaya göre tarıma verilen destek gayri safi milli hâsılanın yüzde 1’inden az olamaz. Ama Türkiye’de bu destek hiç yüzde 1’i bulmadı. 2018 milli hasılası 3.7 trilyon TL. Bunun yüzde 1’i 37 milyar TL yapar. Ama 2018 yılı tarım desteklemesi 16.1 milyar TL. Bizim bir tercih yapmamız gerekiyor. Üretim ve verimliliği artırmanın dışında bu ithalatın önüne geçemeyiz.”

Yem maliyetlerinde düşüş sağlanmadan et fiyatlarını indirmek mümkün değil

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Besilik dana ve özellikle yem maliyetlerinde düşüş sağlanmadan et fiyatlarını indirmek mümkün değildir. Maliyetler düşürülmeden daha ucuza et talep etmek, üretimin sürdürülememesine, ahırların boşalmasına, zararına besicilik yapılamayacağına göre üreticinin üretimden çekilmesine neden olur.”

Kılıçdaroğlu: “Gül gibi ülkeyi samana muhtaç ettiler”

TBMM CHP grup toplantısında hükümetin tarım politikalarını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gül gibi ülkeyi samana muhtaç ettiler bunlar. Arpayı, mısırı, fasulyeyi, pamuğu, mercimeği, eti, canlı hayvanı ve tütünü ithal eder noktaya geldik.” ifadelerini kullandı.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -