15.5 C
Ankara
Cumartesi, Eylül 23, 2023

tahıl

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

Duru: “Tarımda havza bazlı destekleme modeline geçilmeli”

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru; “Bizler Duru Bulgur olarak, Türkiye’de üretimin sürdürülebilir olması için uzun süredir, tarımda havza bazlı destekleme modeline geçilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

Küresel gıda fiyatları artmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı rapora göre, küresel gıda emtia fiyatları Mart ayında da yükselerek arka arkaya onuncu kez artmış oldu.

Türkiye’nin tahılda kendine yeterlilik oranı giderek azalıyor

2018-2019 piyasa döneminde %92,4 olan toplam tahıl ürünlerinde yurt içi üretimin yurt içi talebi karşılama derecesi (yeterlilik derecesi), 2019-220 sezonunda %87,8’e geriledi. Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesi ise %100,5’den %89,5’e geriledi.

Küresel gıda ürünlerinde fiyat artışları hız kesmiyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bugün yayımlanan Şubat raporuna göre küresel gıda fiyatları üst üste dokuzuncu ayda da yükselişini sürdürdü. En yüksek fiyat artışı bitkisel yağlar ve şekerde gerçekleşti.

Dünya gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı FAO Gıda Fiyat Endeksine göre, dünya gıda fiyatları Aralık ayında süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste yedinci ayda da arttı.

Tohum Platformu’ndan kuraklık ve verim kaybı uyarısı

Kuraklığın tahıllarda yüzde 30 verim kaybına neden olabileceğine dikkat çeken Tohum Platformu, tarımsal üründe azalmanın ise gıda fiyatlarında artışa neden olacağı uyarısında bulundu.

‘FAO Küresel Fiyat Endeksi’nde sert yükseliş.

Kasım ayında küresel gıda ürünleri fiyatlarında, son 6 yılın en yüksek değerleri görüldü. FAO ayrıca daha önce yaptığı tahıl üretimi tahminlerini de aşağı çekerek 45 ülkenin gıda konusunda dış yardım ihtiyacının sürdüğünü açıkladı.

Küresel gıda fiyatları son 5 aydır artmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün raporuna göre, küresel gıda fiyatları, tahıllar, şeker, süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere Ekim ayında art arda beşinci ayda da artmaya devam etti.

Küresel gıda fiyatları yükselişte

Eylül ayı boyunca ortalama 97,9 puan olan FAO Küresel Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayına göre yüzde 2,1 ve Eylül 2019'daki değerine göre ise yüzde 5 arttı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img