-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

stres

Harvard Sabri Ülker Merkezi’nden heyecan uyandıran çalışma

Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi ekibinin, “obezitede endoplazmik retikulum stresi etkileri ve fonksiyon kaybı” üzerine yaptığı bir çalışma, hücreler arası iletişimin metabolizmanın kontrolü için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Karantinada aldığımız kiloların psikolojimizle ilişkisi var

Psikolog G. Tansu Ocak, karantina ve belirsizliğin yarattığı stresin duygusal yeme davranışına yol açtığını, kalorisi yüksek yiyeceklere yönelmemize neden olduğunu ve stres dolayısıyla açlık hissimizi kontrol etmemizin zorlaştığını söylüyor.

Negatif düşünceyi önlemenin 9 yolu

“Eğer zihnimizi pozitif düşünmeye odaklarsak ve eğitirsek gelecekte negatif düşüncelerle daha kolay başa çıkarız bu da zamanla daha mutlu, daha az kaygılı daha huzurlu olmamız anlamına gelir.”

Koronavirüs kaygısıyla baş etmenin ipuçları!

Pandeminin günlük yaşantımıza getirdiği kargaşa bir yana, şu an yaşadığımız belirsizlik durumu günden güne endişelerimizi arttırıyor. Virüsü kapma, hastalanma ve sevdiklerimize bulaştırma; başlıca kaygılarımız arasında yer alıyor. Peki, bu endişe ve kaygılarımızla nasıl başa çıkacağız? İşte ipuçları…

Tükenmemek için hangi önlemler alınmalı?

İş yaşamının yol açtığı tükenmişlik sendromunu, alınacak bazı tedbirlerle önlemek mümkün! Burada hem şirket yönetimi hem de çalışana önemli görevler düşüyor.

Stres cildi hızlı yaşlandırıyor!

Yapılan bilimsel çalışmalar; güneşin zararlı ışınları, sağlıksız beslenme, yetersiz uyku ve stres gibi faktörlerin cildimizi yavaş ve derinden etkilendiğini ortaya koyarken, bu etkenlere bir de aylardır mücadele ettiğimiz Covid-19’un yol açtığı stres eklendi!

Korona stresi diş kırıyor

Patron hastalığı olarak da tanımlanan bruksizm (diş gıcırdatma ve sıkma) rahatsızlığı, özellikle korona döneminde ekonomik sıkıntılar nedeniyle zirve yaptı. Dişlerini sıkan insanlar, dişlerini kırabiliyor, diş dolgularına zarar verebiliyor, hatta çene eklemi, kulak, baş, yüz, boyun ve sırt ağrıları çekebiliyorlar.

Doğurganlık ve gebelik sağlığı için beslenme ve vitaminlerin önemi

Sağlıklı bir gebelik geçirerek doğum yapmak, her anne adayının hayalidir. Gebelik oluşmadan önce anne adaylarının bu yoğun tempoya hazırlanmaları ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin değerlerini sağlamaları gerekir. Bu nedenle hamilelik öncesi vücudun doğru hazırlanması, dengeli beslenme ve uygun takviyelerin alınması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Sınava girecek öğrencilere 6 öneri

Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek öğrenciler, bir yandan sınav heyecanı diğer yandan koronavirüs tedirginliği yaşıyor. Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu sınava girecek öğrencilere 6 öneride bulunuyor

Stres yönetimini destekleyen besinler!

COVID-19 salgını nedeniyle kendini iyice hissettiren strese karşı dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzenini korumak gerekiyor. Sağlıklı bir diyet, bağışıklık sistemini destekleyip, kan basıncını düşürerek stresi azaltmaya yardımcı oluyor.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -