18.7 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

salça

Domates ve mamulleri ihracatı 608 milyon dolara ulaştı

Domates ve mamulleri ihracatı 608 milyon dolara ulaştı

Domates üreticisi Merko, Frigo Pak Gıda’yı bünyesine kattı

Türkiye’nin önde gelen domates üreticilerinden Merko Gıda, yine sektörün önemli oyuncularından Frigo Pak Gıda’nın yüzde 25’ini satın aldı.

Yeni düzenlemeyle tüketici salça benzeri soslarla yanıltılamayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, salça benzeri yemeklik sos gibi ürünler nedeniyle tüketicilerin yanıltılmasını ve haksız rekabeti önlemek amacıyla hem bu ürünler için kriterler belirleyecek hem de katkı maddesi kullanımını yasaklayacak.

Konserve ve salça

Günümüzde teknolojik şartların gelişmesi ile birlikte mevsimi olmasa bile gıdaları tüketebilmekteyiz. Örneğin, domatesi sadece yaz aylarında değil, aynı zamanda uygun iklim ortamının (sera) oluşturulmasıyla kışın da tüketebilmekteyiz.

Sorunlar, gerçekçi yaklaşımlarla çözülebilir

Günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonu önlenemez. Aslında "yapısal" kelimesini kullanarak sorunların yapısal olduğunu Bakan Pakdemirli de kabul ediyor. Dolayısıyla nasıl stratejik hataları taktik başarılarla düzeltmek mümkün değilse günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonunu önlemek de imkânsızdır. Yine de hangi taktiklerle gıda enflasyonunu düşüreceklerini merakla bekliyor olacağım.

Bu yıl domates ve domates ürünlerine talep artacak

Türkiye’de, yılda 2,5 milyon ton civarında salçalık domates üretildiğini belirten Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, bu yıl bu rakamın 1,5 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Üretimdeki bu gerilemenin domates ve domates ürünlerine olan talebi artıracağına dikkat çeken Konakçı; “Üreticilerimizin bu gelişmeden yararlanması için ekim alanlarını genişletmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kontratı yenileyen Tat, Japonya’ya ihracatta 30 milyon dolar gelir hedefliyor

Tat Gıda Sanayi A.Ş., domates ürünlerinde Japonya’nın en büyük şirketi olan Kagome Co. Ltd. ile 35 yıldan bu yana süren kontratını uzattı. Şirket, bu anlaşma çerçevesinde 30 milyon doların üzerinde ihracat geliri hedefliyor.

102 yıllık Türk şirketi, Japonların oldu

Bünyesinde Türkiye’nin köklü gıda markası Kemal Kükrer’i bulunduran Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50’sini 2013 yılında satın alan Ajinomoto, 17 Ağustos 2017’de imzalanan sözleşme ile Kükre Gıda’nın kalan hisselerinin de sahibi oldu. Ajinomoto, Kükre Gıda hisselerinin yüzde 50’si için 181 milyon TL ödedi.

Salçaya koruyucu katkı gerekmez!

Domates sosu veya suyu artık çoğu evde bile sıcak dolum veya pastörizasyonla muhafaza edilirken insan sağlığını ve tüketiciyi korumakla görevli kuruluşların salçada koruyucu katkısına tolerans göstermelerini anlayamıyorum… Bunları yazarken inanın içim içime sığmıyor. Bilimi dışlayarak kim nereye varmış ki?

Assan Gıda sezonun ilk domatesini karşıladı

Kibar Holding şirketlerinden Assan Gıda, Susurluk’taki tesisinde düzenlediği tören ile sezonun ilk domateslerini karşıladı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img