19.5 C
Ankara
Cumartesi, Eylül 11, 2021

sağlıksız beslenme

Çocuklar pandemi sürecinde şişmanladı

Hareketsizlik ve sağlıksız beslenme nedeniyle çocuklar pandemi sürecinde giderek şişmanladı.

Evden çalışırken yapılan 6 hata

Pandemi dönemi dolayısıyla devam eden evden çalışma zorunluluğu, beraberinde uyulması ve sadık kalınması gereken zorunlulukları getiriyor. Bu zorunlulukların ihmal edilmesi ise fizyolojik ve psikolojik açıdan birçok sorunun doğmasına neden oluyor.

Kronik hastalıklarla barışık yaşamanın 10 yolu

Pek çoğumuz için yaşlılık; kronik hastalıklarla mücadele anlamına geliyor. Oysa yaşamımızın bu yeni sayfasında kronik hastalıkları dert olarak görmeyip, onunla veya onlarla barışık yaşamak mümkün! Üstelik hiç de zor değil.

Avrupa’yı sağlıksız beslenme öldürüyor

Avrupa genelinde ölümlerin bir numaralı nedenini kalp ve damar hastalıkları oluşturuyor. Kalp ve damar hastalıklarının temel sebebi ise sağlıksız beslenme.

Sağlıksız beslenme alışkanlığı kanser nedeni

Bilimsel çalışmalar, diyet ve kanser arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Örneğin, sigara ve tütün kullanımından sonra, erkeklerde en fazla kansere yol açan nedenlerin başında yeterince sebze ve meyve yememeleri geliyor. Kadınlarda ise şişmanlık en önemli kanser sebepleri arasında yer alıyor.

Yüzyılın en büyük sağlık sorunu

Diyabet, 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri ve tüm dünyada 415 milyon olan diyabetli sayısının 2040 yılında 640 milyona ulaşması bekleniyor.

Sağlıklı Vücut Ağırlığı Nedir?

Sağlıklı vücut ağırlığı bireylerin kendine göre belirledikleri en düşük ağırlık değil; cinsiyet, boy, yaş ve kalıtımsal özellikler gibi birçok etkenin bir arada değerlendirildiği kişi için en uygun olan ağırlıktır. Sağlıklı ağırlığa ulaşmak ve korumak sağlıklı yaşamın temel unsurudur. Her birey için uygun olan vücut ağırlığının fazlasına veya azına sahip olmak sağlık sorunları riskini artırır veya sağlığı bozar.

D vitamini eksikliği birçok hastalığın habercisi!

Vücuttaki tüm sistemler için önemli olan D vitamini eksikliği, pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Doç. Dr. Soley Bayraktar, özellikle meme ve kalın bağırsak (kolan) kanserinin çeşitli nedenlerle D vitamini eksikliğinin görüldüğü durumlarda tetiklenebildiğini söyledi.

Düzenli çay tüketimi hastalıklara kalkan 

Yeni yapılan çalışmalar, düzenli çay tüketiminin kan damarları için oldukça faydalı olduğunu gösteriyor. Özellikle kalbe giden damarlara etki edip koroner kalp hastalıkları, kardiyak ölüm ve inme riskini azaltıyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img