-6.6 C
Ankara
Pazar, Ocak 16, 2022

Ramazan ayı

Ramazanda Gıda Güvenliği

Ramazanda Gıda Güvenliği

Ramazan, bağımlılık alışkanlıklarının değişebilmesi için önemli bir fırsat

Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Sigara ve alkol kullanan kişiler, Ramazan ayı nedeniyle alışkanlıklarını değiştiriyor. “Bağımlılık davranışlarının bu ayda değişebiliyor olması önemli bir fırsat olarak görülmelidir” diyen Doç. Dr. Gül Eryılmaz, tıbbi destek ile bağımlılık tedavisi için önemli bir adım atılabileceğine dikkat çekiyor.

Palandöken: “AVM’ler Ramazan’da haksız rekabetin dozunu artırdı”

Büyükşehirlerdeki bazı AVM'lerin bereket ayı Ramazan'ı fırsata çevirerek kapanış saatlerini esnettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “AVM'lerin Ramazan ayını bahane ederek kapanış saatlerini 23.00- 24.00'lere çekmesi yanlış bir uygulamadır. Bu tür uygulamalarla AVM'lerin esnafımız üzerindeki haksız rekabeti her geçen artıyor. Mübarek Ramazan ayından rant elde etmek için yapılan bu uygulamaya kesinlikle müsaade edilmemeli” dedi.

İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün

Ramazan ayında yapılan egzersizlerin ağır olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, iftardan 2 saat sonra 45 dakikalık tempolu yürüyüş öneriyor. İftar sonrasında kan şekerinin yükselmesi nedeniyle ağır sporların kalbi yorabileceğini belirten uzmanlara göre, hafif egzersizler yapılmalı ve mutlaka su içilmeli.

Ramazan ayı biterken beslenmenizi dengeleyin

Ramazan ayı boyunca günde iki öğün beslenme sistemine geçen bünyelerin normal yeme alışkanlığına geçişleri çok da kolay olmamakta. Yaşanılan psikolojik rahatlama ile ortaya çıkan dengesiz beslenme, aşırı yüklenme ya da normal beslenme sürecine dönememe gibi sorunlar daha hızlı kilo alma, aşırı kilo kaybetme, hazımsızlık, iştahsızlık, mide ve bağırsak sorunları gibi daha birçok rahatsızlıkları ortaya çıkarmakta.

Herkesin bütçesine göre hurma

İstanbul Eminönü’nde yer alan tarihi Mısır Çarşısı esnafı, hurma ve kompostoluk fiyatlarında geçen yıla oranla oynama görülmediğini söylüyor. Çarşıda hurmalar 12 liradan başlıyor, 70 lirayı buluyor. Kayısı ve kompostoluk ürünler de 20 liradan müşterilerini bekliyor.

Gıda Mühendisleri Odası’ndan Ramazan uyarıları

Merdiven altı, kayıt dışı üretilen, dökme veya ambalajsız olarak satılan uygunsuz gıda ürünlerine karşı tüketicilerin dikkatli olmasını isteyen Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Songül, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da Ramazan ayında gıda güvenliği denetimlerini sıklaştırması gerektiğini vurguladı.

Ramazan öncesi Ankara’da gıda denetimleri

Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, ramazan öncesi market, fırın, restoran ve pastane gibi işletmelerde gıda denetimi yaptı.

Ramazan öncesinde gıda fiyatlarında artış beklenmiyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayında sebze, meyve, baklagil ve et fiyatlarında ciddi bir artış beklemediklerini bildirdi.

Çankaya Ramazan’a hazır

Çankaya Belediyesi 2014 ve 2015'te olduğu gibi bu Ramazan’da da ilçenin 4 farklı noktasına iftar çadırı kuracak.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img