0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

mutfak enflasyonu

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Seçim bitti, zamlar yağmaya başladı! Açlık ve yoksulluk sınırı arttı

TÜRK-İŞ: 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimin ardından zamlar art arda geldi ve çalışanların geçim şartları daha da ağırlaştı. Ekmek, et, tavuk gibi mutfak harcamasında önemli ağırlığı bulunan gıda maddelerindeki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aya göre aynı mal ve hizmetleri satın almak için yapılması gereken harcama tutarı önemli ölçüde arttı. Gelirini aynı miktarda artıramayan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücü daha da geriledi. Dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçti.

TÜRK-İŞ: Geçim şartları iyileşmedi

TÜRK-İŞ’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2019 Mart ayı sonucuna göre Ankara’da yaşayanların mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,73 oranında geriledi. Araştırmada, serbest piyasada fiyatlara müdahalenin -şimdilik- olumlu sonuç verdiği belirtilirken, buna rağmen aile bütçesine yılın ilk üç ayı sonunda gelen ek yükün 238 TL olarak hesaplandığı kaydedildi.

Bir ayda açlık sınırı 28 lira, yoksulluk sınırı ise 92 lira yükseldi

Ekonomik büyüme çalışanın yaşama şartlarına yansımadı. Türk-İş’in Haziran 2018 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.714 TL, yoksulluk sınırı ise 5.584 TL’ye yükseldi. Bir aydaki artış, açlık sınırında 28 TL, yoksulluk sınırında 92 TL oldu.

“Asgari ücret gıda harcamasına bile yetmiyor”

TÜRK-İŞ: “Milyonlarca işçinin ailesiyle birlikte ‘geçim ücreti’ haline dönüşen asgari ücret, bir işçinin yaşam maliyetini karşılamak bir yana, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasına bile yetmemektedir. Asgari ücretle sadece 9 gün insan onuruna yaraşır bir düzeyde geçinebilmek mümkün olmaktadır.”

Yoksulluk sınırı 5 bin lirayı aştı

Ekim ayında, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 5 bin 030 lira 31 kuruş oldu.

Açlık sınırında 7 lira 34 kuruşluk gerileme

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 7 TL gerilerken, bir önceki yıla göre 99 TL artış gösterdi. Son bir ayda 24 TL gerileyen yoksulluk sınırı ise son bir yılda 322 TL arttı.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -