6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

kooperatif

İMBATKOOP Başkanı Erdem Ak: “Kooperatifler kötü gün dostudur.”

İzmir-Karşıyaka’daki yeni satış merkezine taşınan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ak, toplumun kendi sorunlarına kendi çözümlerini, bir ‘taban örgütlenmesi’ olan kooperatifler yoluyla bulabileceğini belirtti.

Kadın kooperatiflerine destek 2021’de de devam edecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında kadın kooperatiflerine 150 bin liraya kadar verilen hibe desteğinin 2021 yılında da devam edeceğini belirtti.

“Kooperatifçiliğe çok daha önem vererek, parlatmamız gerekiyor”

Pandemi sürecinin dayanışmayı esas alan ekonomik faaliyetlerin önemini gösterdiğini söyleyen İNGEV Başkanı Vural Çakır, “Kamu mevzuatını ve yapılanmasını sadeleşme ve odaklanma doğrultusunda geliştirmeliyiz. Ayrıca, kendileri dayanışma ekonomisinin bir parçası olan kooperatifler de kendi aralarındaki iş birliklerini güçlendirmeli.” şeklinde konuştu.

Tarım Ürünleri ve Gıda Piyasası İşleyişi ve Kurumsal Yapılar

Covit-19 pandemi etkisinin belirleyici olmaya başladığı yeni dönemde, gıdayı sorun olmaktan çıkarmak için tarım ürünleri piyasasının etkin işlemesini sağlayacak yeni kurumsal düzenlemelere ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Gıda enflasyonu niçin düşmüyor?

Aşağıdaki paragrafı yazalı 7 yıldan fazla zaman geçmiş: "Üretimi yetersiz ve girdileri de dâhil dışarıya bağımlı olduğumuz gıda ürünlerinde önemli fiyat artışları bekliyorum. Bu noktada, fiyat artışlarından öncelikle temel gıda maddelerinin etkileneceğini vurgulamakta fayda var." Geçen zaman içinde maalesef bu öngörülerimi değiştirmemi gerektirecek hiçbir gelişme olmadı. Son açıklanan gıda enflasyonu rakamları da dâhil.

Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları: “Çiftçi yoksullaştı. Türkiye, hemen tüm tarım ürünlerinin ithal edildiği bir ülke durumuna getirildi.”

16 Ekim Dünya Gıda Günü Sempozyumu düzenleyicisi Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları, yaptıkları ortak açıklamada, 80’lerden bu yana uygulanan neoliberal tarım politikalarının ülkeyi gıdada dışa bağımlı hale getirdiğini, çiftçilerin tarımsal üretimden vazgeçmeye başladığını belirtti. Açıklamada, TMO gibi KİT’lerle birlikte, Tariş, Çukobirlik, Fiskobirlik gibi üretici kooperatif ve birliklerinin içi boşaltılarak işlevsizleştirildiği, tarım alanlarımızın yok edildiği ve ülkemizin küresel dünyada rekabet edebileceği tek silahını da kaybederek, tarımda dışa bağımlı hale geldiği kaydedildi.

İMBATKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ak: “Ortak sayımız her geçen gün artıyor.”

İMBATKOOP olan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi Kurucu Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Erdem Ak; ortak sayılarının her geçen gün arttığına işaret ederek; “Her iki durum da sektörde olumlu karşılandığımızı ve bir karşılığımızın oluşmaya başladığını göstermektedir. Üreticilerimiz ve tüketicilerimizin bilinçli davranması, faaliyetlerimizde en büyük güvencemiz olacaktır.” şeklinde konuştu.

Enflasyon bağlamında gıda kooperatifçiliğimiz (Yanlışı nerede yapıyoruz?)

Son günlerde "Gıda enflasyonuyla kalıcı şekilde nasıl mücadele edebiliriz?" sorusuna verilen cevaplar içinde en meşhuru, "Kooperatifleşme yoluyla." cevabı. Bakalım öyle miymiş.

“Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır. Kıtlığı, kimya sanayinin bulguları ve müdahalesiyle bolluğa çevirmemiz mümkün değil. Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor.”

Nasıl bir Tarım ve Orman Bakanı?

Her yeni gelene, eleştirmeden veya övmeden önce sorunları çözmesi için yeteri kadar süre verilmesi gerekiyor. Sorunlar çok ve yapısal olduğu için çalışmalarının sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Bu sebeple Pakdemirli'ye vereceğim süre 3 yıl. Yine de gelecekle ilgili umutlu veya umutsuz olmamız için yapısal sorunların üzerine gitme şeklini görmemiz yeterli olacaktır. Bu noktada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin elinde, işini kolaylaştıracak hazır bir çalışma var: Millî Tarım Projesi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı
- Advertisement -spot_img