-4 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

kaygı

Negatif düşünceyi önlemenin 9 yolu

“Eğer zihnimizi pozitif düşünmeye odaklarsak ve eğitirsek gelecekte negatif düşüncelerle daha kolay başa çıkarız bu da zamanla daha mutlu, daha az kaygılı daha huzurlu olmamız anlamına gelir.”

Koronavirüs kaygısıyla baş etmenin ipuçları!

Pandeminin günlük yaşantımıza getirdiği kargaşa bir yana, şu an yaşadığımız belirsizlik durumu günden güne endişelerimizi arttırıyor. Virüsü kapma, hastalanma ve sevdiklerimize bulaştırma; başlıca kaygılarımız arasında yer alıyor. Peki, bu endişe ve kaygılarımızla nasıl başa çıkacağız? İşte ipuçları…

Pandeminin çalışanlara etkisi ne oldu?

Koronavirüs pandemisinde çalışan bireyleri kapsayan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, evden çalışan kişiler daha fazla kaygı ve stres altındayken, iş ve aile arasında da daha fazla rol karmaşası yaşadıkları ortaya çıktı.

Koronavirüs dönemi kaygı, korku ve fazla düşünmeyi tetikliyor

Salgının ne kadar süreceği, iş ve özel hayatımızı ne derecede etkileyeceği, ekonomik sonuçlarının neler olacağı gibi birçok soru ve belirsizlik, kaygının yükselmesine ve overthinking (fazla düşünme) sorununa neden oluyor.

Panik atak kontrolü için 10 altın kural

Panik atak veya panik bozukluk, toplumda son yıllarda sıkça görülüyor. Kişinin beklemediği bir anda ve hiçbir sıkıntısı yokken ortaya çıkabilen bu sorun; göğüste ağrı ya da baş dönmesi ile kendini gösteriyor.

Anne babalar bu önerilere dikkat!

Pek çok anne baba aynı dertten muzdarip; kimi, çocuklarının ergenlik döneminde baş gösteren ‘huy’ değişikliklerini kabul edemiyor, kimi ‘bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu’ deyip şaşkınlık ve kızgınlıkla yaklaşabiliyor. Üstüne bir de, bu dönemde ortaya çıkabilen çeşitli ruhsal bozukluklar ve sorunların eklenmesi, aileleri fazlasıyla telaşlandırıyor.

Yatağınıza akıllı telefonla giriyorsanız…

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz.

İş-yaşam dengesinde OECD sonuncusuyuz

OECD verilerine göre, Türkiye'de çalışanların %34'ü 50 saatten fazla çalışıyor. OECD'nin bu alandaki en yüksek ortalaması %13. Brigham Young Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ise uzun iş saatlerinin kaygı ve stresi artırdığı, bunun da tükenmişlik sendromunu tetiklediği tespit edildi.

Stresliysen Probiyotik Al

Kaygı bozukluklarının beslenmede önemli bir yere sahip olduğunu belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, “Strese bağlı beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişimler, sindirim sisteminde en çok şişkinlik, gaz şikayeti veya ishal gibi sıkıntılar şeklinde ortaya çıkıyor. Bu gibi sıkıntılar yaşayanlara önerim probiyotiği öğünlerinden eksik etmemeleri.” dedi.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -