17.9 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 5, 2023

İngiltere

Hidroponik bitkiler marketlerde

İngiltere’de topraksız tarım sistemiyle yetiştirilen bitkiler müşterilerin beğenisine sunuldu.

Türkiye-Birleşik Krallık ticaretini neler bekliyor?

Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla başlayan 1 yıllık geçiş sürecinin bitmesine saatler kala Brüksel-Londra hattındaki Brexit müzakerelerinde uzlaşma sağlandı. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandı. Türkiye için süreç bundan sonra nasıl işleyecek?

İngiltere, atıştırmalıkların kasa önü satışına yasak koymaya hazırlanıyor

İngiltere'deki süpermarketler, hükümetin obezite konusundaki çalışmaları kapsamında Nisan 2022’de yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemesi doğrultusunda, yüksek yağ ve şekerli sağlıksız yiyecek ve içecekleri kasa önlerinde sergileyemeyecek.

AB ve Birleşik Krallık Brexit sonrası için anlaştı

Birleşik Krallık (BK) 31 Aralık 2020 itibarıyla AB üyeliğinden ayrılmış olacak. AB ile yeni ilişkisinin biçimlendiği müzakereler oldukça zorlu geçti ve aylar sonra nihayet uzlaşı sağlandı. Bu şekilde anlaşmasız Brexit tehlikesi önlenmiş oldu.

Birleşik Krallık ile STA müzakereleri sürüyor

Türkiye, Brexit sonrası Birleşik Krallık ile Gümrük Birliği’nin devamını sağlayacak STA Ekim ayında imzaya hazır hale getirip, yıl sonuna kadar onay sürecini tamamlamayı hedefliyor. 1 Ocak 2021’de yürürlüğe koyulması planlanan STA’nın takvimi için Birleşik Krallık ile görüş birliği sağlandı.

“Avrupa’da yayılan yeni çocuk hastalığı koronavirüs bağlantılı olabilir”

Koronavirüs pandemisinin Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlerde ortaya çıkan yeni bir tür çocuk hastalığı, paniğe sebep oldu. Özellikle İngiltere’de görülen hastalık hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Koronavirüs ile birlikte görülmeye başlanan çocuk hastalığının Kawasaki Sendromu denilen bir tür damar iltihabı ile benzerlik gösterdiğini belirtti. Antony, “Kawasaki Sendromu’na koronavirüs türleri sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

İhracatçılar, İngiltere ile gümrük vergisiz ticarete devam etmek istiyor

Brexit sonrası İngiltere – Türkiye görüşmeleri başlıyor. İhracatçılar, İngiltere ile gümrük vergisiz ticarete devam etmek istiyor ama Türkiye’nin bu konuda bir anlaşma yapabilmesi için öncelikle İngiltere ile AB’nin anlaşması gerekiyor.

Bakan Pekcan: “Helal Akreditasyon Kurumu 2019 yılında faaliyetine başlayacak”

Helal ekonomisinin küresel bazda 3,9 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına dikkati çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1,8 milyar Müslüman nüfusun gıda, tekstil, eczacılık ürünleri, kozmetik gibi alanlarda helal ürün ve belgelendirmesine ilişkin talebinin giderek arttığını, bu ihtiyacın giderilmesine yönelik Helal Akreditasyon Kurumunun 2019 yılında akreditasyon faaliyetlerine başlayacağını kaydetti.

AB’nin büyüme tahminleri revize edildi

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin büyüme tahminini 2018 yılı için aşağı yönlü revize etti.

Brexit geçiş dönemi ve gıda endüstrisi

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma (Brexit) süreci müzakerelerinde geçiş dönemi ile ilgili anlaşmaya varıldı. Ancak varılan anlaşma İngiltere gıda ve ticaret federasyon ve dernekleri arasında görüş ayrılıklarına neden oldu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img