16.9 C
Ankara
Pazartesi, Eylül 25, 2023

ihracat

Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı 2,5 milyar doları geçti

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü son 1 yıllık dönemde ihracatta 2,5 milyar doları geçti.

Dolar

Değeri olan para değil, mal veya hizmettir. Siz değerli mal üretin, merak etmeyin, onu istediğiniz para birimi ile istediğiniz fiyata ve canınızın istediğinize satarsınız.

Hububat bakliyat ihracatı artıyor

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artışla 104,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Şubat ayı dış ticaret istatistikleri yayınlandı

2021 yılı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre Türkiye’nin ihracatı %9,6 artışla 16 milyar 12 milyon dolar, ithalat % 9,8 artışla 19 milyar 372 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 artışla 3,4 milyar dolara yükseldi.

Egeli ihracatçılardan Merkez Bankası kura müdahale etsin çağrısı

“7,35 kırmızı çizgimiz. Kur 7,35’in altına indiği süreçte 184 milyar dolar ihracat hedefimiz, üretimimiz tehlikeye girer.” diyen Egeli ihracatçılar, Merkez Bankası’nın döviz alım limitlerini artırarak piyasaya müdahale etmesini istiyor.

Ak Gıda, AB ülkelerine ihracat onayı aldı

Ak Gıda, Sakarya tesisinde ürettiği İçim markalı labne ve taze peynir çeşitlerinin Avrupa Birliği’ne ihracatı için yaptığı başvurunun onaylandığını duyurdu.

Türkiye-Birleşik Krallık STA’sı ticari ilişkileri nasıl şekillendirecek?

Türkiye-Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması (STA) 29 Aralık’ta imzalandı, 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Sanayi ürünlerinde tüm gümrük vergileri sıfırlandı. Tarım ihracatının ise yüzde 80’i vergi muafiyetinden yararlanıyor. Serbest dolaşım sona erdi, artık menşe kuralları geçerli olacak.

2020 yılı dış ticaret rakamları belli oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılında 169,5 milyar dolarlık ihracata karşılık, 219,4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Van ilgi istedi, Gaziantep ve Konya umut verdi

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ etkinliğine Van, Gaziantep ve Konya’dan katılan oda başkanları şehirlerindeki ekonomik gelişmeleri anlattı. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, İran sınır kapısının kontrollü açılmasını talep ederken; Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk şehirlerindeki umut veren uygulamaları anlattı.

EGD Yeni Yıl Buluşması’nda önemli mesajlar

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yeni Yıl Buluşması" bu defa hibrit bir toplantı olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde ekonomi gazetecileri ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte önemli mesajlar verildi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img