16.9 C
Ankara
Pazartesi, Eylül 25, 2023

içme sütü

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

İçme sütü, yoğurt, ayran ve tereyağı üretimi azaldı

İçme sütü, yoğurt, ayran ve tereyağı üretimi azaldı

2020’de ticari işletmelerce toplanan süt miktarı yüzde 3,5 arttı

Aralık ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,8 artışla 787 bin 172 tona yükseldi. Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %3,5 oldu.

İçme sütü üretimi arttı, yoğurt ve ayran üretiminde düşüş devam ediyor

Ocak-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre inek peyniri, tam yağlı süt tozu, kaymak, tereyağı ve yağsız süt tozu üretimi artarken, diğer peynirler, yoğurt ve ayran üretimi azaldı.

Ekim ayında 788 bin 198 ton inek sütü toplandı

Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %4,6 artışla 788 bin 198 tona ulaştı.

Eylül ayında 772 bin 552 ton inek sütü toplandı

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %5,7 artışla 772 bin 552 tona ulaştı.

Ağustos ayında 820 bin 835 ton inek sütü toplandı

Ticari süt işletmelerince 820 bin 835 ton inek sütünün toplandığı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %5 arttı. Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,8 artış görüldü.

Haziran ayında toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,1 arttı

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %3,1, Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,7 arttı.

Pastörize ve UHT sütün karalanması kabul edilebilir değil

Kimi "uzman" olduğunu iddia eden kişilerce pastörize ve UHT sütün karalanmasının kabul edilebilir ve anlaşılır olmadığı belirtilen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu açıklamasında, “Böylesi önemli bir gıda maddesi üzerine felaket senaryoları yazmaya ve tüketiciyi kandırmaya kimsenin hakkı yoktur.” ifadelerine yer verildi.

İçme sütü üretimi arttı

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi %16,1 artarak 145 bin 282 ton olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi %11,3 artarak 422 bin 76 ton olarak gerçekleşti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img