18.2 C
Ankara
Cumartesi, Eylül 23, 2023

halk sağlığı

Pandeminin yıldönümünde “Yaşam İçin Manifesto”

Pandeminin yıldönümünde “Yaşam İçin Manifesto”

Çevre yatırımlarını yapmayan santraller için “acilen durdurulmalı” çağrısı

Temiz Hava Hakkı Platformu, baca gazı arıtımı ve kül depolama sahalarının mevzuata uygun hale getirilmesi için gerekli altyapı yatırımlarını tamamlamayan kömürlü termik santrallerin çalışmasına izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Aydemir: “Gelecekteki olası sağlık sorunlarından halkı GDO’ya mahkum eden bu iktidar sorumludur”

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, Biyogüvenlik Kurulu’nun GDO’lu bazı ithal soya ve mısır çeşitlerinin 10 yıl süreyle hayvan yemi olarak kullanılmasına izin veren kararını eleştirdi. GDO’lu ürünlerin insan sağlığına etkisinin hâlen bilinmezlik olduğunu vurgulayan Aydemir, kötü yönetimin Türkiye’yi üretmeyen, dışa bağımlı bir ülke hâline getirdiğini, halkı GDO’lu ürün tüketmeye mahkum ettiğini vurguladı.

Hackerların hedefi içme suyu şebekeleri

Siber saldırganlar sanayi tesisleri, hastaneler ve kamu kuruluşlarından sonra içme suyu şebekelerine de saldırı gerçekleştirmeye başladı.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası: Trans yağ bildirilmelidir!

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda etiketlerinden “trans yağ yoktur” beyanını kaldırmaya hazırlanıyor. Bakanlığını bu girişimine çeşitli kesimlerden gelen tepkilere TMMOB Gıda Mühendisleri Odası da katıldı: “Halk sağlığını korumak ve tüketiciyi doğru bilgilendirmek devletin görevidir: trans yağ bildirilmelidir!”

SETBİR Başkanı Tezel: “Düzenleme, gıda alanında “sansür” olarak algılandı.”

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, bu hafta başında TBMM gündemine gelen “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin, bir gıda bilim kurulu oluşturulmasını ve bu kurulun gıdada bilgi kirliliğini engelleyecek, yanıltıcı yayınların önüne geçecek önlemler almasını öngördüğünü ancak önerilen bu düzenlemenin, gıda alanında “sansür” olarak algılandığını savundu.

DSÖ ‘Trans Yağ Raporu’ yayınladı

DSÖ'nün gıda tedarik zincirinden trans yağın tümden kaldırılması hakkındaki yıllık raporu 9 Eylül’de sanal bir etkinlikle yayınlandı.

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

Doğru beslenme ve hareketli yaşam çocuklarda obezitenin önüne geçilebilir

Bu dönemde; COVID-19 salgını ve evde eğitim nedeniyle ev ortamında daha çok vakit geçiren çocuklar, hareketsizlik ve sürekli yemek yeme gibi nedenlerle obezite riskiyle karşı karşıya kalıyor.

SETBİR açıkta satılan süt ve süt ürünlerinin halk sağlığı açısından taşıdığı risklere dikkat çekiyor

SETBİR Başkanı Tezel: “Dünya Süt Günü vesilesiyle bir kez daha belirtmek isteriz ki kimi satış noktaları ve semt pazarlarında, denetimsiz koşullarda halka arz edilen ‘sokak sütü’, ‘market sütü’, ‘sütmatik sütü’, ‘ari süt’ ve ‘sözde organik’ yoğurt, peynir ve tereyağı, tüketicinin sağlığı açısından çok ciddi risk taşımaktadır ve bu nedenle satışları engellenmelidir.”
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img