-10.7 C
Ankara
Çarşamba, Ocak 20, 2021

gübre

Tezel: “Sanayicinin maliyet artışı yüzde 30’un üzerinde”

SETBİR Başkanı Tarık ​Tezel, enerji, ambalaj, işçilik, uluslararası emtia piyasaları ve diğer endüstriyel girdiler ile birlikte satış daralmasının yarattığı finansman maliyetleri de göz önüne alındığında, et ve süt sanayinde maliyet artışının yüzde 30’un üzerinde olduğunu belirtti.

2020 yılı tarımsal destek miktarları belli oldu

“2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı”, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Söz konusu karar 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere 5 Kasım itibarıyla yürürlüğe girdi.

Sarıbal: “Bu bütçede üretimi teşvik edecek bir destekleme politikası yok.”

Hayvancılıkta 2020'de 6 milyar 862 milyon liralık desteklemenin öngörüldüğünü, 2021'de ise bu desteklemenin 6 milyar 304 milyona düşürüldüğünü vurgulayan Sarıbal, "Bu bütçede üretimi teşvik edecek bir destekleme politikası yok. Bütçede ithalata devam kararı var." dedi.

ZMO: “Üretimdeki yapısal sorunlara kalıcı çözüm getirilmeli!”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, 47. Dönem 1. Danışma Kurulu Toplantısının ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde; üretimdeki yapısal sorunlara kalıcı çözüm getirilerek, planlı tarımsal üretime geçilmesi ve tarımsal üretim seferberliği ilan edilmesini istedi.

“Elektrik, mazot, gübre, aşı, sulama, veteriner hizmetleri ve katlanan yem fiyatları üreticimizin belini iyice büktü”

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, son dönemde iyice artan girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin, geçimini idame ettirecek gelir elde edemediğini bu nedenle hem üretim yapmada hem de hayvanını beslemede zorlandığını belirterek, “Artan maliyetler karşısında üretici ve besicimiz mağdur. Elektrik, mazot, gübre, aşı, sulama, veteriner hizmetleri ve katlanan yem fiyatları üreticimizin belini iyice büktü” ifadelerini kullandı.

Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 6,62 arttı

Tarım-GFE, 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,61, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,13, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,31 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış %10,68 ile hayvan yemi oldu.

TÜİK’ten bir ilk: Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi

TÜİK ilk kez Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) yayınladı. Buna göre Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Ocak ayında yıllık %8,99, aylık %1,10 arttı.

Bazı bitkisel ürünlerde verim son 10 yılda yüzde 30 arttı

İGSAŞ’ın “Tarımda Verimlilik” araştırmasının sonuçlarına göre, doğru tarım uygulamaları ve teknolojideki gelişmelerle birlikte Türkiye’de buğday, pamuk, mısır gibi belli başlı bitkisel ürünlerin dekar başı üretimi ortalama yaklaşık yüzde 30 arttı.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Çöpteki Siyah Altın

Organik çöplerin ayrıştırılarak toplanması ile ‘Siyah Altın’ olarak tabir edilen kompost elde ediliyor. Bu yöntem bir taraftan atık depolama sorununa çözüm sunarken, ürettiği son derece verimli gübre sayesinde toprakların verimini de artırıyor.
- Advertisement -

Latest News

Borçlu çiftçinin bağ, bahçe, tarlası satılık

Ziraat Bankası’nın internet sitesindeki ilanlarda tam 874 adet satılık tarla, bağ ve bahçe bulunuyor. Çiftçiler borçlarını ödeyemedikçe, geçim kaynağı olan tarlalar Ziraat Bankası’nın eline geçiyor. İlanlarda 1 milyon liralık bahçeler de var, 15 bin liralık buğday tarlaları da.
- Advertisement -