15.5 C
Ankara
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Greenpeace

Avrupa Adalet Divanı’ndan genetik çalışmalar hakkında önemli karar

Avrupa Adalet Divanı bitki ve hayvanların genetiğinde yapılacak değişiklikleri GDO’lu gıdaların tabi olduğu düzenleme, denetleme ve standartlara tabi tutacak bir karara imza attı. Euronews Türkçe’nin konuya ilişkin haberine göre, karar sonrası İngiltere, Belçika, İsveç ve Finlandiya'da hukuki olarak gri bölgede yer aldığı için devam ettirilen araştırmaların tamamı gerekli izinler çıkana kadar durdurulmak zorunda kaldı.

İklim ve Sağlık

İklim değişikliği, çoğumuzun farkında bile olmadan sağlığımızı etkiliyor. Son 50 yılda, insan faaliyetleri - özellikle fosil yakıtların yakılması - atmosferde ek ısının tutulmasına ve iklimi değişikliğine sebep olacak miktarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınımına sebep oldu.

Avrupa’da tarım ilaçları tartışması

Greenpeace tarafından yayımlanan bilimsel değerlendirme raporuna göre, neonikotinoid tarım ilaçları sadece arılar değil pek çok tür ve çevre açısından ciddi bir tehlike oluşturuyor ve bu nedenle bu tarım ilaçlarının kullanımının tamamıyla yasaklanması gerekiyor. Ancak tarımsal ilaç ve tohum endüstrisine göre mevcut yasak ve kısıtlamaların ekonomik etkisinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Her şey buraya kadar mıydı? TTIP’de sona mı gelindi?

2013 yılı Şubat ayında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük serbest ticaret ve yatırım ortaklığının kurulması için müzakerelere başlama kararı aldı. 2013 yılı Haziran ayında başlaması ve iki yıl içerisinde sonuçlandırılması hedeflenmiş olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması 2016 yılının son çeyreğine girerken hala imzalanmaktan uzak. Üstelik Avrupa ülkeleri son bir hafta içerisinde teker teker anlaşmadan desteklerini çekmeye başladı. Dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olan iki bloğu yakınlaştırmanın ötesinde tüm dünya ülkelerinde etkisi hissedilmesi kesin olan TTIP’i ve dünyayı bundan sonra neler bekliyor?

Gıda standartları, TTIP görüşmelerini çıkmaza sokuyor

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında gıda standartları konusunda üstesinden gelinemeyen farklılıklar, ticaret anlaşması görüşmeleri için bir tehdit oluşturuyor.

Malmström: Avrupa’da TTIP konusundaki genel algı endişe yaratıyor

Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu üyesi Cecilia Malmström, Amerika ile gerçekleştirdikleri ticaret görüşmeleri ile ilgili Avrupa Birliği genelinde olumsuz görüşlerin artmasından endişe duyduğunu belirtti.

TTIP sızıntısı endişeleri haklı mı çıkarıyor?

Greenpeace örgütü tarafından sızdırılan Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) Anlaşması görüşmeleri ile ilgili gizli belgeler, AB mevzuatının anlaşma ile yara alacağı konusunda sağlık ve tüketici hakları organizasyonlarını endişelendiriyor.

Afrika’da GDO savaşları

Avrupa Birliği’nin Afrika’da GDO’lu tarımı engelleme çabasını Monsanto ‘yeni sömürgecilik’ olarak yorumladı.

Ortak Tarım Politikası, Avrupalı çiftçilerin sorunlarını çözmekten uzak

Sivil toplum örgütleri Avrupa Ortak Tarım Politikası’nın (CAP) yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulundu. 50’den fazla sivil toplum örgütü, CAP’in yeniden değerlendirilmesi çağrısına yer veren açık bir mektubu, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’a iletti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img