17.9 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 5, 2023

gıda endüstrisi

Gıda endüstrisi tüketici güvenini kaybetti

KPMG tarım ve gıda endüstrisinde giderek büyüyen sahteciliğin, tüketici güvenini nasıl etkilediğini araştırdı. KPMG’ye göre geçtiğimiz 10 yılda yaşanan gıda sahtekarlıkları sektörde büyük bir güven kaybı yarattı. 8.1 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen dünya gıda sektörü, piyasaya sokulan şaibeli ürünler nedeniyle her yıl 100 milyar dolar kaybediyor

Gıda Endüstrisinde 3 Boyutlu Baskı Dönemi

Yakında 3D baskının, bir mikrodalga fırın gibi popüler hale geldiğine şahit olabiliriz. Çok yakında, bir 3D gıda yazıcısından basılmış makarnalar, pizzalar veya kekler yiyor olabilirsiniz.

Bakteriler birbiriyle konuşuyorlar…

Bakterilerin aralarındaki sinyal taşıyıcı moleküller yardımıyla haberleştiği ve bu sinyallerin yardımıyla bir araya toplandıkları bulgusunu inceleyen bilim insanları bir süredir, sinyalleri yöneterek bakterileri kontrol altında tutma çalışmalarını yürütüyorlar.

Brexit ve Gıda Endüstrisi

2016 yazının dünya çapında tarihe geçecek olayların yaşandığı bir yaz olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu tarihi olaylardan biri de dört ülkeden oluşan (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma tasarısının (Brexit) halk tarafından onaylanması oldu.

Genç mühendislerden gıda endüstrisinin sıcak satış sorununa çözüm

Bilkent Üniversitesi mühendislik öğrencilerinden oluşan ekip, gıda endüstrisinin sıcak satış sisteminde maliyetleri düşürerek performansı arttıran yazılımlarıyla, proje yarışmasında birincilik elde etti. Yazılımı geliştiren ekip, endüstri mühendislerinin en prestijli birliği olan ABD merkezli INFORMS'daki yarışmaya davet edildi.

Yağ sektörünün gündeminde neler var?

Geçtiğimiz hafta Amerikan Yağ Kimyagerleri Derneği (AOCS) tarafından Salt Lake City, Utah’da düzenlenen 107. geleneksel yıllık toplantıya katılma fırsatı buldum. Sizlere, 1- 4 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıda tartışılan gündeme dair sıcak başlıklardan ve ‘Küresel gıda ve tarım tedarik zincirindeki zorluklar ve fırsatlar’ın konuşulduğu özel oturumdan izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Yeni hedef unlu mamuller olabilir mi?

Uzmanlar İngiltere hükümeti tarafından geçen hafta şekerli içeceklere uygulanacağı açıklanan şeker vergisinin kapsamına, eninde sonunda unlu mamullerin de girebileceği uyarısında bulunuyor.

GDO’lu gıdalara etiket mi? O kadar da çabuk değil…

Yıllar boyunca GDO içeren gıdalar Amerika’da marketlerin raflarında yer aldı ve buna karşı itirazlar oldukça azdı. Yabani otlarla mücadele ilaçlarına ve zararlı böceklere karşı dirençli olması amacıyla biyomühendislik yoluyla geliştirilen bu gıda bileşenlerinin tüketimi, federal hükümet ve gıda endüstrisi tarafından tamamıyla güvenli kabul edildi.

İngiltere’nin obezite stratejisi yine ertelendi

İngiliz hükümetinin obezite stratejisini tekrar ertelemesi, halk sağlığı kampanyacılarını hayal kırıklığına uğratırken, Gıda ve İçecek Federasyonu (FDF) Başkanı Ian Wright da konuyla ilgili; “Gecikme duyurusu gıda endüstrisi ve perakendeciler için aylar sürecek olan bir belirsizlik dönemi anlamına geliyor." açıklamasında bulundu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img