-6.6 C
Ankara
Pazar, Ocak 16, 2022

fiskobirlik

PTT’den sonra TMO’da yağcı oldu

PTT’den sonra TMO’da yağcı oldu

Fındık ihracatında hedef 3 milyar dolar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık ihracatındaki döviz girdisi hedefleri konusunda, "İnşallah orta vadede fındığın Türkiye'ye katkısı minimum 3 milyar dolar olacak şekilde bir plan ve programı hayata geçireceğiz." dedi.

Fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı

Fındık üreticileri tarafından uzun süredir beklenen fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Partisinin Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz" dedi.

Akşener: “FİSKOBİRLİK rehabilite edilmeli”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Üreticiye, fındık alım garantisi verilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir.” dedi.

Fındık piyasasında neler oluyor?..

Ülkemizin tarım ürünü ihracatında birinci sırada olan, Karadeniz Bölgemizin işi, aşı ve en önemli geçim kaynağı olan fındık piyasası, serbest piyasanın insafına terk edilmiş durumda. Özellikle en büyük ihracatçının, en büyük ithalatçıya satılması ile başlayan bu süreçte, üreticilerimizin sıkıntıları da giderek artmaya devam ediyor.

Karan: Birileri TMO’nun elindeki ürünü ucuza kapmanın peşinde

Üreticinin elinde ürün kalmadığını, pazara gelen fındığın yok denilecek kadar az olduğunu söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bazı kesimlerin TMO’nun elindeki fındığı ucuza kapatmanın peşinde olduğunu kaydetti.

Fiskobirlik Başkanı’ndan fındığa dair önemli açıklamalar

Fiskobirlik (Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği), Türkiye'de "fındık" denilince ilk akla gelen kuruluş. 28 Temmuz 1938'de kurulmuş. Bir yıl sonra 80 yaşını kutlayacak. Bu tür kuruluşlar önemlidir. Önemli bir kültüre, tecrübeye ve hafızaya sahiptir. Kuruluşundan itibaren yaptığı çalışmaların incelenmesi bile fındık sektörünün sorunlarının çözümlerine başlı başına rehber olabilir.

CHP, fındıkta tekelleşme ve fındık fiyatları hakkında meclis araştırma önergesi verdi

CHP’nin Karadenizli vekilleri tarafından verilen araştırma önergesinde, fındık fiyatının oluşmasında ana etkenin rekolte miktarı olduğu, fındık rekoltesinin çok olduğu yıllarda fındık fiyatlarının düşmesi, rekoltenin az olduğu yıllarda da fiyatların yükselmesi gerektiğine dikkat çekildi. Ancak son yıllarda AKP Hükümetinin yanlış politikaları ve Rekabet Kurulu’nun verdiği yanlış kararlar sonucu; Türkiye’de fındık fiyatlarında fiyat istikrarının tamamen ortadan kalktığı belirtildi.

Sarıbal: Fındık piyasasını 5 yabancı şirket yönlendiriyor

Fındıkta çok sayıda üreticisi olmasına karşın az sayıda alıcı bulunduğunu söyleyen CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, bunun da serbest piyasa şartlarının oluşmasını engellediğini savundu.

Tekin: “Üretici, fındığın cenaze namazını kıldı.”

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, tarım ürünlerinden en fazla döviz getiren fındığa sahip çıkmadığını savundu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img