15.7 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 5, 2023

eskişehir

URAYSİM Alpu’nun verimli arazilerini yok edecek

Eskişehir Alpu ilçesinde kurulması planlanan Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM), üzerindeki tartışmalar bitmiyor. Alpulu üreticiler, ilçenin verimli arazileri yerine merkezin çorak arazide kurulmasını isterken, siyasilerden de konu hakkında açıklamalar geldi.

Anadolu şehirleri daha güçlü ulaşım altyapısı istiyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ etkinliğine Eskişehir, Kayseri ve Sakarya’dan katılan oda başkanları şehirlerinde yetersiz kalan ulaşım altyapısı için yatırım istedi. Eskişehir Gemlik Limanı’na bağlantı, Kayseri otoban, Sakarya Karasu Limanı’na demiryolu bağlantısı talep etti.

Belediyeye ait tarım arazilerinde üretim başladı

Odunpazarı Belediyesi, belediyeye ait 910 dekarlık tarım arazilerinde üretim yapmaya başladı. Üretilen nohutların belediyeye bağlı Aşevi ve Halk Market’te ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verileceği bildirildi.

Eskişehir’de Planlanan Termik Santral 11 Milyon İnsanın Sağlığına Mal Olacak

Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’de bir enerji projesi için hazırlanan ilk Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) raporunu açıkladı. “Eskişehir/Alpu Kömürlü Termik Santrali Sağlık Etki Değerlendirmesi” isimli rapora göre, Eskişehir’de planlanan termik santral 11 milyon insanın sağlığına mal olacak. Projenin ayrıca, 575 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisini ortadan kaldırırken, etkileyeceği mahallelerdeki bitkisel ürün ekili ve 2019 yılı içerisinde 135 milyon 472 bin TL gelir getiren 125 bin 770 dekarlık tarımsal alanı olumsuz etkileyeceği de belirtiliyor.

Eti’den Milli Yüzücümüz Sümeyye Boyacı’ya destek!

Eti, Türkiye’yi 2020 Dünya Paralimpik Oyunları’nda temsil edecek 16 yaşındaki Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı’nın bir yıllığına sponsoru oldu.

TVHB: Tarım için hayvancılık değil, hayvancılık için tarım!

Ülkemizde hayvancılığın tarımın içinde bir alt sektör olarak değerlendirilmesi yanlışından kurtulmak gerektiğini söyleyen TVHB Başkanı Ali Eroğlu, tarım için hayvancılık değil, hayvancılık için tarım yapan ülkelerin hayvancılıkta söz sahibi olduklarını, hayvancılığı gelişmiş ülkelerde bitkisel üretimin, hayvansal üretime göre planlandığını söyledi.

2019 yılında çiftçi hangi ürüne ne kadar destek alacak?

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin 1691 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararının ardından, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında çiftçilere yapılacak desteklemeler konusunda açıklamalarda bulundu.

TEMA Vakfı, Alpu ovası için resmi açıklama bekliyor

TEMA Vakfı, Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi konusunda Eskişehir kamuoyunu rahatlatacak şekilde ilgili kurumlardan resmi açıklamanın en kısa sürede yapılmasını beklediğini duyurdu.

Eskişehir Alpu Termik Santrali için verilen tüm izinler mahkemelik

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde yapılması planlanan Alpu Termik Santrali ve Kömür İşletmesi için daha önce 15 Ağustos’ta yapılacağı duyurulan özelleştirme ihalesi 17 Ekim’e ertelendi. Verilen tüm izin ve işlemler hakkında dava açılan proje, döviz üzerinden alım garantisiyle özel sektöre devredilecek.

Çakırözer: “Yönetmelik değişikliği tarım alanlarımızı yok edecek”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 24 Ocak’ta Resmi Gazetede yayınlanan ‘Toprak Koruma Kurulu’ yönetmeliğinin değiştirilmesine tepki göstererek Bakan Fakıbaba’ya çağrıda bulundu. Çakırözer,  “Tarım arazilerimizin yağmalanmasının önünü açacak bu yönetmelik değişikliğinden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img