24 C
Ankara
Cumartesi, Eylül 11, 2021

Ekonomi Gazetecileri Derneği

Bangladeş ile ticaret yapacaklara çağrı

DEİK/ Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Hülya Gedik, iki ülke arasındaki ticaret hacmini ikiye katlayarak 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “İş insanlarımıza sesleniyorum. 168 milyon nüfuslu bu ülkede fırsatları herkesle paylaşmaya hazırız” dedi.

Danimarka gıda ve tekstil alanında önemli fırsat kapısı

Danimarka Gıda ve Tekstil Alanında Önemli Fırsat Kapısı

Malatya, ‘kayısı’ lokomotifine yeni vagonlar ekliyor

Malatya, ‘kayısı’ lokomotifine yeni vagonlar ekliyor

Abdülkadir Akkuş: “Gıda sektörü Lübnan’ı odağına almalı”

Abdülkadir Akkuş: “Gıda sektörü Lübnan’ı odağına almalı”

Meyve suyu ihracatı 350 milyon dolara yaklaştı

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney, ihracatta sektörün önemli başarılar elde ettiğini belirterek, “Meyve suyu sanayisinde teknoloji olarak dünya ile yarışabilir seviyedeyiz. 350 milyon dolara varan ihracatımız var.” şeklinde konuştu.

Antalya TSO Başkanı Çetin uyardı: Kırmızı olursak Türkiye büyük kayıp yaşar

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, pandemide turist sayısının yüzde 78 azaldığını belirterek, ‘Covid 19 Risk Haritası’nda turuncu olan Antalya’nın kırmızıya dönüşmesinin Türkiye’ye büyük kayıp yaşatacağını belirterek, “Turizm sezonu başlıyor. Aylardır ‘20 gün kapanalım’ diye talepte bulunuyoruz. Antalya’nın özel tedbirlere ihtiyacı var. Büyük kayıp yaşamamak için il bazında tedbirlere geçilmeli” dedi.

“Asya’ya bakış açımızı komple değiştirmemiz lazım.”

DEİK Asean Çalışma Grubu Başkanı ve Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı Cemil Çakar, dünyanın güç dengesinin Atlantik’ten Pasifik’e doğru kaydığına dikkat çekerek, “Asya'yı öğrenmemiz ve Asya'ya bakış açımızı komple değiştirmemiz lazım.” dedi

Ordu’nun muhteşem üçlüsü fındık, kivi ve bal olacak

Türkiye’den ihraç edilen 3 milyar dolarlık fındığın üçte birini üreten Ordu, 280 milyon dolarlık ihracatını katma değer yükseltecek hamlelerle 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

MEYED Başkanı İlker Güney: “Tarım arazilerine rant için dokunulmamalı!”

“Üretimde 3 bileşen olan su, toprak ve meyve işleme sürecinin aynı yerde olması önemlidir. Sözleşmeli tarımda buna dikkat ediyoruz. Sözleşmeli tarımda ürünü doğrudan çiftçiden alıyoruz. Bu şekilde üretilen meyve yabancı ülkeden geri gelmedi.” diyen Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney, sektörde ciddi kayıplar da olduğunu, en önemli tehdidin ise imar sorunu olduğunu vurguladı. Güney; “Ova zengin ama imar sorunu var. Tarım arazilerine rant için dokunulmamalı. Kesilen her ağaca bir fabrika eksilmiş gibi bakılmalı.” şeklinde konuştu.

Anadolu şehirleri daha güçlü ulaşım altyapısı istiyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ etkinliğine Eskişehir, Kayseri ve Sakarya’dan katılan oda başkanları şehirlerinde yetersiz kalan ulaşım altyapısı için yatırım istedi. Eskişehir Gemlik Limanı’na bağlantı, Kayseri otoban, Sakarya Karasu Limanı’na demiryolu bağlantısı talep etti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img