14.6 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 5, 2023

döviz

Ekonomi-güven ilişkisi üzerine

"Güven" kelimesi, özellikle Amerika ile yaşadığımız "rahip Brunson" krizi ile tetiklenen son ekonomik krizin başladığı, Covid 19'un da üzerine tuz-biber ektiği yılların en çok duyulan kelimesi. Bu süreçte yönetenlerimiz sıkça "kendilerine güvenmemizi" istediler, istemeye de devam ediyorlar.

Ekonomi: Bugünden öncesi, yarından sonrası

Bu yazıyı, 19 Kasım Perşembe günü Merkez Bankasının faiz kararını öğrendikten sonra da yazabilirdim ama öncesinde yazmayı tercih ettim çünkü bir yazar olarak benim öncelikli sorumluluğum ülkemin ve dünyanın şartlarını dikkate alarak ekonominin kuralları içinde neler olabileceğini doğru öngörebilmek ve öngörülerimi de paylaşmak.

Dolardaki yükseliş tüccar ve sanayiciyi zora soktu

Yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 25 değer kaybeden Türk Lirası, tüccar ve sanayiciyi sıkıntıya soktu. İstanbul Tüccarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, “Özellikle iç pazarda ara malı kullanıp dolar ile ithalat yapan ve iç piyasaya TL ile satış yapan işletmeler, TL/USD değer kaybı sebebiyle bilançolarında ciddi zararla karşılaşıyorlar” dedi.

Vatandaşın müthiş faiz hesabı!

Malumunuz olduğu üzere yönetenlerimiz, özellikle coronavirüs sürecinde, ekonomiyi canlandırmak için ev ve araba başta olmak üzere bazı sektörlerden yapılan alışverişler için ucuz kredi uygulaması başlattı.

TOBB ve TÜSİAD ortak açıklama yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyasının azimle destek olmaya kararlı olduğunu açıkladı.

Ne dedim? Ne oldu? Ne olur? (2013-2018, Ekonomi ile ilgili tahminlerim)

5 Aralık 2016'da kaleme aldığım "Tuhaf bir ekonomi yazısı: Düşmanlarımız gelişmemizi engelliyorlar" makalesinden sonra niye "ekonomi" yazıları yazmadığımı sorgulayan okuyucularım olmuştu. Kısmet bugüneymiş.

2017 yılına kripto paralar damga vurdu

Doviz.com, 2017 yılının en çok kazandıran yatırım araçlarını sıraladı. Verilere göre, yılın en çok kazandıran aracı Ethereum oldu. Ethereum, son bir yılda yüzde 8 bin 907 artışla listenin ilk sırasında yer aldı. Bitcoin, yıllık değişimde Ethereum ve Litecoin’in gölgesinde kaldı. Dövizde ise en çok kazandıran para birimi yüzde 22,50 değişimle Euro oldu.

66 ülkenin para birimini yakından takip ediyoruz

Dolar, Euro, Sterlin en az Türk Lirası kadar sokaktaki insanın gündeminde yer alıyor. Ancak Türk halkının dövizle ilişkisi sadece bu üç para birimiyle sınırlı kalmıyor. Türk halkı Srilanka Rupisi’den Uruguay Pesosu’na, Hong Kong Doları’ndan Arnavutluk Leki’sine tam 66 ülkenin para birimini yakından takip ediyor.

Merkez Bankası’ndan finansal piyasalar için 7 tedbir

Merkez Bankası, Cuma günü başlayan ve Cumartesi sabaha karşı püskürtülen darbe girişimi sonrasında piyasaların etkin işlemesi için 7 maddelik tedbir aldığını açıkladı.

Enflasyon %8,53, büyüme %3,2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık 2015 beklenti anketinin bulgularını açıkladı. Buna göre, yıl sonu enflasyon (TÜFE) beklentisi yıllık yüzde 8.53'e, GSYH 2015 yılı büyüme beklentisi ise %3,2'ye yükseldi. Aralık 2015 beklenti anketinin bulgularına göre, cari yıl sonu TÜFE...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img