0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

dondurma

Dondurma hakkında doğru sanılan 5 yanlış!

Un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlı seçenekleriyle kıyaslandığında dondurma daha iyi bir alternatif. Ancak toplumda doğru sanılan bazı hatalı bilgiler nedeniyle ve fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Peyniri buzlukta saklamayın!

Karantina günleri, evlerde gıda stoku yapılmasını da beraberinde getirdi. Ancak bu süreçte fazladan alınan süt ürünlerinin uzun süreli saklama amacıyla buzluklarda dondurulması iyi bir çözüm değil.

İkinci sokağa çıkma yasağında sepeti atıştırmalıklar doldurdu

10 Nisan akşamı saat 22.00’da duyurulan ilk sokağa çıkma yasağı ile en çok alınan ürünler ekmek, su ve süt olmuştu. Trendbox’ın İstanbul’da 1.000’den fazla noktadan aldığı veriye göre, 17 Nisan’da ekmek en çok satılanlar listesine girmezken su ve süt alışverişinde de 10 Nisan’a göre düşüş yaşandı. İstanbullular bu kez yasak öncesi son günde atıştırmalık ürünlere yoğun ilgi gösterdi.

Dondurmanın 5 önemli faydası!

Kan şekerini daha kolay dengeliyor. Sağlıklı bir ara öğün alternatifi ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Ancak abartmadan tüketildiğinde. İşte vanilyalısından kavunlusuna, çikolatalısından limonlusuna dondurmanın 5 önemli faydası…

Dondurma yediğinizde veya buzlu bir limonata içtiğinizde dişleriniz kamaşıyor mu?

Cevabınız ‘Evet’ ise, sizde de diş hassasiyeti var demektir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Halk arasında diş kamaşması olarak bilinen diş hassasiyeti, ağız ve diş sağlığı için önemli bir konudur. Yaz aylarında artan soğuk yiyecek ve içecek tüketimi dişlerinizde hafif veya orta dereceli hassasiyet meydana getirebilir” diyor.

Dondurmayı ısırarak değil ağızda eriterek tüketin

Dondurmayı ısırarak büyük parçalar halinde yutmak yerine, ağızda eriterek yemek önemli. Aksi takdirde mide bağırsak sorunlarına zemin hazırlayabiliyor.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden!

Çikolatalı, vanilyalı, limonlu, çilekli, kavunlu ve daha niceleri… Dondurma, özellikle sıcak yaz günlerinin en favori tatlısı hiç kuşkusuz. Tadına doyum olmaz lezzetinin yanı sıra kalsiyum ve protein başta olmak üzere içerdiği A vitamini, B vitamini, K vitamini ile fosfor gibi pek çok vitamin ve mineraller sayesinde en sağlıklı tatlılardan biri olarak yerini korumaya devam ediyor.

Dondurma porsiyonlarına dikkat!

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından dondurmanın besin değeri yüksek bir tatlı olduğunu belirten uzmanlar, porsiyon kontrolüne dikkat çekiyor. Yeterli ve dengeli beslenme durumunda haftada 2-3 kez dondurma tüketilebileceğini belirten uzmanlara göre, 2 top light dondurma 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Dondurmaya eklenen çikolata ve karamel sos, fındık ve fıstık kalorisini artırıyor.

2017’de burger siparişleri lahmacunu geride bıraktı

Yemeksepeti, artık gelenekselleşen yıl değerlendirmesinde, bu kez Türkiye’nin 2017 menüsünü oluşturdu. Bir yıldaki 190 milyon porsiyon yemek verisinin işlenmesiyle elde edilen istatistiklere göre, yılın en çok sipariş edilenlerinin birinci sırasına burger yerleşti.

“Yeni trend siyah renkli gıdalar olacak”

Besin Fütüroloğu Dr. Morgaine Gaye: “Bugün tükettiğimiz gıda ürünleri önümüzdeki yıldan itibaren şekil ve renk değiştirecek. Tüketiciler artık hem göze hem midesine hitap eden ürünleri tüketmek istiyor. Üretimde de tüketimde de trendler değişecek. Siyah renkli dondurma, susam, pirinç, ekmek gibi ürünler yeni trend olacak. 10 yıl içinde bugün adını duymadığımız meyveler popüler olacak. Pestil modada kullanılacak. Gıda atıkları modaya kazandırılacak.”
- Advertisement -

Latest News

Üç GDO ürünün ithalatına onay

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verdi.
- Advertisement -