-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

damızlık

Kıymetini bilmediğimiz hazinelerimiz: Devlet Üretme Çiftlikleri

Bana göre Devlet Üretme Çiftlikleri verimli kullanılmıyor çünkü ülkemize uygun tarla bitkileri, meyveler ve sebzeler ile birçok cins hayvan üzerinde çok uzun yıllardır çalışmalar yapılmasına rağmen tohum ve damızlıktaki net ithalatçı durumumuz devam ediyor.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

TMO ve TİGEM’in hesapları ibra edildi

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi.

Pakdemirli: Dişi hayvanların kesimine müsaade etmeyeceğiz

Mevcut hayvan varlığının kurbanlık ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesilmesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Yavru kayıplarının önlenmesinde Kızgınlık Takip Sistemlerinin önemi

Teknolojinin hayvancılığa katkılarını irdelemeye devam ediyorum. Ne zaman hayvancılıkla ilgili yazsam, bir şekilde lafı yavru kayıplarına getiriyorum. Yavru kayıpları hayvancılığımızın müzmin yarası. Elbette kayıpların tek bir sebebi yok. Doğru damızlık seçiminden yeterli ve dengeli beslenmeye, hayvan refahı şartlarından hastalıklara, tedavi imkânlarına kadar birçok sebep sayabilirim fakat bir tanesi var ki "Bu kadarı da olmaz!" dedirtiyor.

Tarımdaki korkutan küçülmenin sebepleri

Yöneticilerimiz yıllardır tarıma (ve hayvancılığa) ne büyük destekler verdiklerini anlattılar. Her yıl artan destek miktarları, gerçekten de küçümsenmeyecek büyüklükteydi. Bunu takdir etmekle birlikte, onların her övünmesinden sonra, eleştirmekten ve uyarmaktan geri durmadık. Artan destekleri takdir ettiğimiz halde neden eleştiriyor, uyarmak ihtiyacı hissediyorduk? Yanlış olan neydi?

Kasaplık 100 bin hayvan limanlarda

Her yıl artan besi hayvanı ithalatı ile hayvancılığı geliştirmenin mümkün olmadığını ifade eden Bakan Çelik, "Geçiş sürecindeyiz. Bu geçiş döneminde aynı zamanda damızlık çiftliklerindeki ihtiyacı da karşılamak amacıyla ister istemez hayvan ithalatı söz konusu. Bu noktada vatandaşlarımızın bayram sonrası için de hiçbir endişesi olmasın. Çünkü şu anda yalnız kasaplık kesim için 100 bin hayvan ya limanlara ulaşmış, ya yolda ya da bağlantısı yapılmış durumda.” açıklamasında bulundu.

Hayvanların kesimi belli kriterlere bağlı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, kırmızı et miktarını artırmak ve daha ekonomik olması amacıyla belli yaş ve kilogramın altındaki hayvanların kesiminin, kriterlere bağlandığını açıkladı.

Bakan Çelik: “Eti tartışma konusu olmaktan çıkarmamız gerekiyor”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Hayvan varlığımızı mutlak surette artırmamız gerekiyor. Et konusunu tartışma olmaktan çıkarmamız gerekiyor.” dedi.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -