13.8 C
Ankara
Pazar, Haziran 4, 2023

Coğrafi işaret

Tavşan Yüreği Zeytini’ni Coğrafi İşaret logosuyla satacaklar

Antalya’ya has Tavşan Yüreği Zeytini üreten ve ticaretini yapan iki firma, ürün ambalajlarında Antalya Ticaret Borsası tarafından TÜRKPATENT’ten alınan Antalya Tavşan Yüreği Zeytini Coğrafi İşaret logosunu kullanacak. Antalya Ticaret Borsası tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan 2018 yılında tescili alınan...

Öğretmenlere Coğrafi İşaretli Ürünler dersi

Metro Türkiye, MEB iş birliğinde 2.300 öğretmene Coğrafi İşaretli Ürünler dersi veriyor.

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” Samsun’da

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde ülkemizin yöresel ürünlerini il il gündeme getirmek, başarı hikayelerini paylaşmak amacıyla düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programında bu hafta Samsun’un yöresel ürünleri konuşuldu.

2020 yılının Coğrafi İşaret şampiyonu Bolu oldu

Destek Patent tarafından derlenen TÜRKPATENT’in 2020 yılına ait verilerine göre, en çok coğrafi işaret tescili gıda alanında alınırken, en çok tescil alan il ise Bolu oldu. Bolu’yu, Adana ve Gaziantep takip etti.

Coğrafi işaretler, yöresel arıcılık ürünlerimizi dünyaya tanıtacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve Güvenilir Ürün Platformu, 27 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirecekleri panelde Yöresel Arıcılık Ürünlerinde Coğrafi İşaretlemeler konusunu masaya yatıracak.

Üretilen 40 ton satılan 500 ton

50 bin kişiye ulaşan Peynir Atölyesinde son dersi veren TOBB Karaman Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ahsen Toktay, dünyanın en iyi 5 peyniri arasında sayılan Karaman Divle Obruk Peyniri’nin 40 ton üretildiğini ancak piyasada 500 ton satıldığını bildirirken, coğrafi işaretin önemini vurguladı.

11 yöresel ürün daha coğrafi işaret tescili aldı

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, başvuru süreci tamamlanan 11 yöresel ürüne daha coğrafi işaret tescili verildi.

Manyas Kelle Peyniri tamam, sıra Kazak Fasulyesinde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Manyas coğrafi sınırlarında üretilen diğer peynirlerden ve benzeri peynir ürünlerinden ayırt edici özellikleri bulunan Manyas Kelle Peynirinin coğrafi işarete kavuşmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ahmet Akın, “Haziran 2019’da başlayan, katkı ve destek sunduğumuz çalışmaların olumlu sonuçlanacağından hiç şüphe etmedim. Çünkü kelle peyniri Manyas’a özgü önemli bir değer. Sıra kazak fasulyesinde” dedi.

Milas zeytinyağı AB tescili aldı

Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliği’nde tescilli 5. coğrafi işaretimiz oldu

Çavuşlu Ekmeği coğrafi işaret aldı

Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Beldesi ile özdeşleşen ve gurbetçilerin sıla özlemini giderdikleri "Çavuşlu Ekmeği" coğrafi işaret aldı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img