0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

canlı hayvan ithalatı

Et ve Süt Kurumu’nun 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi

TBMM KİT Komisyonunda görüşülen Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi. Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ESK Genel Müdürü Uzun, stoktaki etlerin 2018'de artmasının sebebinin, o dönemde üreticinin zarar etmemesi için kesimlerin artmasından kaynaklandığını, bu etleri daha sonra piyasaya sürdüklerini kaydetti.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Kurbanlıklarınızı hangi ülkeden tercih ederdiniz?

2018 yılının ilk altı ayında 20 farklı ülkeden 706 bin sığır, 8 farklı ülkeden ise 245 bin koyun ithal edildiğini vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası, “İthalat olmasa, kurbanlık sığır bulamayacağız” açıklamasında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı: “Burgas’tan ithalat yapılmadı”

Bulgaristan’ın Burgas bölgesinde küçükbaş hayvanlarda görülen PPR hastalığı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığından açıklama geldi. Burgas Bölgesi’ne Bakanlık olarak 12 Temmuz 2018 tarihinde kısıt konulduğu kaydedilen açıklamada; “Bu tarihten itibaren ülkemize bu kısıtlı bölgeden herhangi bir ithalat yapılmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel: Hayvancılığa yatırım şart!

Tezel: “Türkiye'de sütte ve kırmızı ette yeterli hayvanımız yok. Her yıl giderek artan miktarlarda süt ve besi sığırı ithal ediyoruz. Eğer kendi hayvan kaynağımızı geliştiremezsek bu ithalat yarın da devam edecek.”

Hacıince: “Ucuz etin çözümü ithalat değil!”

Hacıince Entegre Et Tesisleri Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, et ve canlı hayvan ithalatıyla fiyat istikrarının sağlanamadığını söyledi. Hacıince; “Et fiyatında istikrar için ithalat yerine, yerli üretime destek zorunludur. Son günlerde dövizde yaşanan artış da ette ithalatın çözüm olmadığını gösterdi” dedi.

Et ithalinde sıfır gümrüğe devam

Geçen yıl Temmuz ayında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren canlı hayvan ve et ithalatında tarife kontenjanı uygulamasının, 0201.20.20.00. GTP nolu çeyrek karkas et ithalatına ilişkin bölümünde sıfır gümrükle tarife kontenjanı süresi 1 Haziran 2018’e kadar uzatıldı.

“İhtiyacımız, et ve sütte kalite ve verimlilik odaklı üretim modellerinin geliştirilmesidir.”

SETBİR Başkanı Tarık Tezel: “Süt ve kırmızı et sektörlerinde, kamu, hayvansal ve bitkisel üretim yapan üreticiler, yem sanayii, akademya, perakende sektörü ve tüketici dernekleri dahil tüm paydaşları ile sağlıklı bir toplumsal gelecek için bir düzen kurmalıyız. Bu düzenin örnekleri dünyada var.”

Singapur’dan sıfır gümrükle düve ve inek ithal edilebilecek

Singapur'dan düve ve inek ithalatında gümrük vergisini sıfırlayan Bakanlar Kurulu Kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ekim 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Ucuz etin maddi ve manevi muhasebesi

Önemine binaen yazmaya devam ediyorum. Devam da edeceğim çünkü bu işin sonunda hayvancılığımızın yok olması tehlikesi var. Tarım ve hayvancılığın birlikte yürütülen iki faaliyet olduğunu düşündüğümüzde durum daha da ciddi bir hâl alıyor. Buna, tarım ve hayvancılığı bırakacak nüfusun şehirlere hücum edeceği gerçeğini de eklersek nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlarız.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -