3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

buğday

İthal buğdayın fiyatı rekor kırıyor

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liradan ekmeklik buğday ithal edecek!

Gıda maddelerindeki küf kaynaklı gizli tehlikeler: Mikotoksinler

Aflatoksin ve Okratoksin başta olmak üzere mikotoksinlerin tekrardan kapsamlı olarak ele alınması ve ülkemizin bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Tarımsal destekler konusunda hesaplar birbirini tutmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘12 kat arttı’ dediği tarımsal destekler konusundaki hesabı ile çiftçinin hesabı birbirini tutmuyor. TL bazında artışın 12 kat değil 4 kat olduğunu söyleyen Diyarbakırlı buğday üreticisi Faik Toy, “Bu 12 kat artışı ben almıyorsam kim alıyor?” diye sordu.

Hububat ürünleri ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulaması uzatıldı

Sıfır gümrükle ithalatı devam eden buğday, arpa ve mısır için sıfır gümrük vergisi uygulaması, 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

“Birkaç hafta içinde yağış düşmezse bunun tarımda çok olumsuz etkileri olacak”

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği’nden Prof. Levent Şaylan, "Bizi kurtarabilecek faktörlerden bir tanesi nisan-mayıs aylarında düşecek olan şiddetli yağışlar olacaktır. Sanayileşmeyle iklimi yapay olarak değiştiriyoruz. Bunun tarıma etkileri de olacak" dedi.

Gürer: “Enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önü açılıyor”

Hububat ürünlerinde gümrük vergisinin bugün itibarıyla sıfırlandığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, piyasayı dengelemek, enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önünün açıldığını savundu.

HAYKOOP: Çiğ süt fiyatı revize edilsin!

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk, süt fiyatının 3,00 TL olmasını teklif etti.

Buğday üretim alanımız daralıyor

Prof. Dr. Taner Akar: “Buğday ekim alanımız 2000’den bu yana yaklaşık 3 milyon hektar azaldı. Bizim için bu kadar stratejik olan ürünün ekim alanının giderek azalması kaygı verici.”

Uzmanlar uyarıyor; sürdürülebilir bir tarım için ekim nöbeti sistemi doğru uygulanmalıdır

Ekim sahalarındaki yanlış tarım uygulamalarına dikkat çeken sektör temsilcileri ve akademisyenler “Mısır ve şeker pancarı gibi çok su tüketen bitkilerin İç Anadolu gibi kurak iklimlerde ekilmesi, su kaynaklarının ve toprağın geleceğini tehlikeye atıyor” uyarısında bulunuyor.

Güldal: “Alım fiyatlarımızı belirlerken maliyet hesabı yapıyoruz.”

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, kurumun alım fiyatı uyguladığı ürünlerde, alım fiyatlarının maliyet hesabı yapılarak belirlendiğini açıkladı. Güldal, bu hesabın içinde teknik maliyet artış unsurlarının bulunduğunu hatta arazi kirası, üreticinin kullandığı kredi gibi ilave yük getiren unsurların bile dâhil edildiğini bildirdi. Ahmet Güldal, yapılan maliyet hesabı sonrasında verilen fiyat ile çiftçinin, üreticinin kar ettiğini belirterek, örneğin buğdayda maliyete göre yüzde 51'ine kadar yani ton başına 633 TL’ye varan bir karlılık sağlandığına dikkat çekti.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -