22.9 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 1, 2022

biyolojik çeşitlilik

İzmir’de Kurt görüntülendi

İzmir’in doğayla uyumlu Kadim Üretim Havzaları’nın tespit edilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında, İzmir’de bir kurt kayıt altına alındı.

Çanakkale Çırpılar Köyü’ne kömürlü termik santral kurulamayacak

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali'ne ilişkin ÇED olumlu raporunun iptali yönündeki mahkeme kararına yapılan itiraz Danıştay 6. Daire tarafından reddedildi.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Panelinin “Arazi Özel Raporu” Türkçeleştirildi

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin ülkemizin de içinde yer aldığı coğrafyayı yakından ilgilendiren “Arazi Özel Raporu”, TEMA Vakfı tarafından Türkçeleştirildi. Doğal varlıkların her geçen gün artan insan baskısı ile karşı karşıya kaldığını ve iklim değişikliğinin bu baskıyı artırdığını ortaya koyan raporu, 52 ülkeden aralarında TEMA Vakfı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş’in de yer aldığı 107 bilim insanı hazırladı. Alanında hazırlanmış en kapsamlı bilimsel çalışma olarak gösterilen rapor, iklim değişikliği etkilerinin en şiddetli hissedileceği Akdeniz kuşağı ile ilgili önemli bulgular sunuyor.

“Zeytin Ağaçları Geleceğimiz, Jeotermal İstemeyiz!”

İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçesi sınırları içerisinde yer alan Orhanlı ve Yeniköy mevkilerinde yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı çıkmak için yöre halkı bir araya geldi. Orhanlı ve Yeniköy sakinleri yapılması planlanan jeotermal enerji santralinin özellikle geçim kaynakları olan zeytin ağaçlarını olumsuz etkileyeceğini ve yörenin doğasına zarar vereceğini vurguladılar.

Konya ve Karaman’daki arıcılara FAO’dan destek!

FAO, “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım” projesi kapsamında Konya ve Karaman’da üreticilere 400 adet arılı kovan ve malzeme dağıttı.

İstilacı yabancı deniz canlıları ile mücadele

Halit Ergenç’in seslendirdiği kısa belgeselde UNDP’nin Türk hükümeti ile başlattığı yeni projeye ait bilgiler de aktarılıyor.

İstanbul’da dünya literatürüne geçen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

İstanbul’dan dünya literatürü için bir ilk kayıt altına alındı; İSTANBUL SOĞANI (Allium istanbulenese) adı verilen endemik bitki türünün, ülkemiz çapında yürütülen biyolojik çeşitlilik envanter çalışmaları sırasında toplanan Allium cinsine ait örneklerin bilimsel olarak tanımlanması yapılırken bilinen türlerden hiçbirine benzemediği tespit edildi.

Güney Amerika büyüklüğünde arazi bozuluma uğradı

Toprak biliminin Avrupa’daki en önemli organizasyonu olarak gösterilen Avrupa Toprak Bilimleri Kongresi, ilk kez İstanbul’da düzenleniyor. Kongrenin en önemli gündem maddesi dünya genelinde kullanılabilir arazilerin dörtte birinin yaşadığı arazi bozulumu sorunu. Kongrede, her yıl aşırı bozuluma uğrayan 12 milyon hektar arazinin geleceği için neler yapılması gerektiği masaya yatırılacak
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img