-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

bilgi kirliliği

SETBİR Başkanı Tezel: “Düzenleme, gıda alanında “sansür” olarak algılandı.”

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, bu hafta başında TBMM gündemine gelen “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin, bir gıda bilim kurulu oluşturulmasını ve bu kurulun gıdada bilgi kirliliğini engelleyecek, yanıltıcı yayınların önüne geçecek önlemler almasını öngördüğünü ancak önerilen bu düzenlemenin, gıda alanında “sansür” olarak algılandığını savundu.

Beslenmede Popüler Sorulara Bilimsel Yanıtlar

Beslenme konusunda toplumun bilincini artırmayı hedefleyen kitapta, kanıta dayalı bilimsel verilerin ışığında beslenme ile ilgili güncel soruların cevaplarına yer veriliyor.

SETBİR’den, AGROEXPO’da süt hayvancılığı eğitimi

SETBİR Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nahit Yazıcıoğlu ile süt hayvancılığı uzmanı Mecit Özdemir, Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı AGROEXPO’da 7-8-9 Şubat tarihlerinde, saat 13:30 ile 16:00 arasında, "süt hayvancılığı eğitimi” verecek.

Tüketici niçin haklı?

26 Ekim Çarşamba günü, Ankara'da, katılmayı çok istediğim önemli bir toplantı gerçekleştirildi: Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliğinin (SETBİR), AB destekli Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında İspanya Valensiya Bölgesel Gıda Federasyonu (FEDACOVA) ile birlikte gerçekleştirdiği "Gıda Güvenliği, Etiket Okuma, Gıda Katkı Maddeleri" konulu tüketici eğitim semineri.

Yerli tohum yasak mı – 1

Bilgi kirliliği had safhada. Tohumu tartışırken bile siyasi, dini, milli, sosyal, ticari vs. tarafgirliklerimiz ve karşıtlıklarımız ön planda. Paylaşımlara baktığımda "yerli tohum, standart tohum, dededen kalma tohum, hibrit tohum, ıslah edilmiş tohum, genetiği değiştirilmiş tohum" terimlerinin bile birbirine karıştırılmış olduğunu görüyorum. Dolayısıyla aynı terimi kullanan insanların çoğu aslında farklı şeylerden bahsediyorlar.

Şok diyet(!) yapıp, sağlığınızdan olmayın!

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, medyatik, popüler, mucizevi ve şok diyetler konusunda uyarıda bulundu: “Şok diyet yapıp, sağlığınızdan olmayın!” Röportaj: Metin Ertunç – mertunc@yasamicingida.com Obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin...
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -