9 C
Ankara
Pazar, Eylül 26, 2021

Berat Albayrak

Krize karşı günlük çözümler üzerine

Kim ne derse desin, tarımımız bitik durumda. Devlet destekleri ile ayakta duruyor fakat tarım girdilerinde dışa bağımlılık dolayısıyla üretici maliyeti o kadar arttı ki destekler üretici sayısının her geçen gün azalmasını engelleyemiyor. Peki, bu gidişatı tersine çevirmek makamında olanlar neler yapıyor?

Ekonomide “Yapısal Dönüşüm Adımları” üzerine bir değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hafta içinde, kredi bulmak ve Türkiye'ye yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla ABD'li fon ve finans kuruluşlarının yöneticileri ile kredi derecelendirme kuruluşlarının yetkililerine yukarıda kısaltarak anlatmaya çalıştığım "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u anlattı. Güven verebildi mi, onları ikna edebildi mi bilemiyorum. Yakında anlarız. Ve diyorum ki: Önce kendi vatandaşınıza güven verin, önce kendi vatandaşınızı ikna edin. İkna edin ki döviz almaktan vazgeçsinler. Onlar almaya devam ettiği müddetçe siz bu işin içinden çıkamazsınız.

İhracatçı bekleyen KDV iadelerine çözüm bekliyor

Ekonomi Reform Paketi’nde ihracatçıların bekleyen KDV iadelerinin çözümü konusunda beklentileri olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ancak Bakan Albayrak’ın açıklamalarında bu konuda bir açıklama olmadığını söyledi.

“Tarımda Milli Birlik Projesi”

Enflasyonda en önemli sorunun gıda alanında yaşanmasından dolayı yapısal reformların da en önemli ayağını gıda alanında hazırladıklarını belirten Bakan Albayrak, “Bu alandaki adımları Tarım Bakanlığımız ile Gıda Komitesi koordinasyonunda takip edeceğiz. Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz “Tarımda Milli Birlik Projesi” olacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından çalışılan bu kapsamlı strateji mayıs ayında tüm kamuoyumuzla paylaşılacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak’tan marketlere uyarı

“Gıda zinciri çarşıda pazarda nasıl, marketlerde nasıl bakıyoruz. Pazarda farklı fiyatlar marketlerde farklı. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok, marketlerle konuşacağız. Öyle yok. Pazardakiyle marketteki arasında ciddi fark varsa, o zaman marketlerimiz beklediğimiz katkıyı yapmıyor.”

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 2

Yöneticilerimizin Yeni Hal Yasası'ndan beklentileri kısaca şunlar: Ürün kayıpları önlenecek. Aracılar azaltılacak. Dolayısıyla gıda enflasyonuna engel olunacak. Peki, bunlar nasıl olacak?

Enflasyonla Topyekûn Mücadele başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı açıkladı. Programa göre, mücadeleye katılacak firmalar asgari yüzde 10 indirim uygulayacak ve bu indirimi yılsonuna kadar sürdürecek. Ayrıca yılsonuna kadar elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacak. Spekülatif fiyat artışlarına sebep olan fırsatçılık, stokçuluk ile etkin mücadele edilecek.

Tahminler boş çıktı, enflasyonda son 15 yılın rekoru kırıldı

Eylül’de aylık bazda tüm tahminlerin ötesinde yüzde 6,30 artan tüketici enflasyonu, yıllıkta yüzde 24,52’ye yükseldi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 27,70’e ulaştı. Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 10,88 artışla yıllıkta yüzde 46,15’i gördü. Gerçekleşen oranlarla birlikte TÜFE, 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20’nin üzerine çıktı.

Yeni Ekonomi Programı (2019-2021)

Yeni Ekonomi Programı (YEP), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Bu hafta, uzunca bir makale ile seçilmiş örneklerle ve mümkün olduğunca sade bir anlatımla bu Program'ı irdeleyeceğim.

Yeni Ekonomik Programdaki bazı hedeflerin tutmadığını görebiliriz

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal: “Ne yazık ki örtülü kur hedefi, cari açık ve işsizlik başta olmak üzere Yeni Ekonomik Programdaki bazı hedeflerin tutmadığını görebiliriz.”
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img