16.9 C
Ankara
Cuma, Haziran 9, 2023

bayram

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

‘Bayramda yaşanabilecek süt, çikolata ve kuruyemiş alerjilerine dikkat!’

Her ne kadar Ramazan Bayramı’nı karantina altında geçirsek de bayramlar çocuklar için çikolata, şeker ve kuruyemiş demek. Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjilerinin görülme sıklığının arttığını vurgulayarak, “Besin alerjilerinde en sık rastlanan alerjenler süt, yumurta, buğday, kuruyemişler, deniz ürünleri soya ve kakaodur. Bayramda süt içeriği olan şekerler hem süt hem de kakao içeren çikolatalar, alerjen kuruyemiş içerebilen tatlılar beklenmedik besin alerjileri için risk oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Bayramda şeker tüketimine dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek: “Bayramda beyaz un ve şeker kullanılan yiyecekler ve hamur işleri aşırı tüketilmemeli. Biraz geç ve çeşitlendirilmiş bir kahvaltı, arada masum bir tatlı, meyve, ceviz, fındık, badem ve geç saate kalmayacak yine çeşitlendirilmiş fakat ağır ve kızartılmış olmayan akşam yemeği sağlıklı olacaktır. Şeker, bağışıklık sistemini baskıladığı ve zayıflattığı için, şekerli gıda tüketimine de dikkat edilmeli.”

AVM’ler tatil kararına tepkili: 1,5 milyar lira ciro, 300 milyon lira vergi kaybı demek

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü: “AVM’lerin Türkiye’de 1 gün kapatılması, perakendecilerimiz açısından 1,5 Milyar TL’lik ciro, ekonomimizde ise yaklaşık 300 Milyon TL’lik vergi kaybına yol açıyor.”

Bir 23 Nisan yazısı: Bari çocuklarınızdan utanın

Bir bayram düşünün ki aslında iki bayram bir arada Çocuk Bayramı ve Ulusal Egemenlik Bayramı. Çocukları seyrediyorsunuz; içiniz umutla, yüreğiniz sevinçle doluyor. Çocuk Bayramı, bayram gibi kutlanıyor. Büyükleri seyrediyorsunuz;  içiniz kararıyor, umudunuz umutsuzluğa, sevinciniz üzüntüye dönüşüyor.

Fiziksel aktiviteye zaman ayırın

Uzmanlar, uzun saatler tutulan orucun ardından gelen Ramazan Bayramı’nda, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiği kadar, fiziksel aktivitenin de artırılmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Kürdan değil diş ipi kullanın!

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bayramda dişlerinizi fırçalamak yetmez; diş aralarında kalan tatlı artıkları veya lokum gibi dişlere yapışan şekerlemeler için kürdan değil, mutlaka diş ipi kullanılması gerekiyor” diyerek uyarıyor.

Şefler bayramlarda kendilerini yalnız hissediyor!

Yeni bir araştırmanın sonuçları, uzun çalışma saatleri ve düzensiz çalışma koşullarına sahip olan şeflerin, sosyal yaşamlarına zaman ayıramadıklarından en çok bayramlarda kendilerini yalnız hissettiklerini ve aileleri ile birlikte olmak istediklerini ortaya koydu.

Korkmayın; tatlı da yiyin, börek de

Bayramı, bizi özleyen, yolumuzu gözleyenlerle birlikte geçirelim. Onları hazin, mahzun, yalnız koymayalım ki... Çocuklarımız da ailenin anlamını anlasın, bir arada olmanın tadına varsın. Anlasın ve varsın ki yarın bizleri hazin, mahzun, yalnız koymasın.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img