-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

alerjen

Yaz mevsiminde en sık görülen 6 alerji!

Yaz mevsimi denildiğinde aklımıza ilk gelen şey genellikle ‘tatil’ oluyor. Güneşlenmek, yüzmek ve doğada etkinlik yapmak ise tatilin vazgeçilmezlerinden. Ancak dikkat! Yaz mevsiminde tetiklenen bazı alerjiler tüm yıl beklediğimiz tatile gölge düşürebiliyor!

‘Bayramda yaşanabilecek süt, çikolata ve kuruyemiş alerjilerine dikkat!’

Her ne kadar Ramazan Bayramı’nı karantina altında geçirsek de bayramlar çocuklar için çikolata, şeker ve kuruyemiş demek. Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjilerinin görülme sıklığının arttığını vurgulayarak, “Besin alerjilerinde en sık rastlanan alerjenler süt, yumurta, buğday, kuruyemişler, deniz ürünleri soya ve kakaodur. Bayramda süt içeriği olan şekerler hem süt hem de kakao içeren çikolatalar, alerjen kuruyemiş içerebilen tatlılar beklenmedik besin alerjileri için risk oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Gelişmiş ülkelerde alerji vakaları daha çok yaşanıyor

Son dönemlerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de besin alerjilerinin görülme sıklığı giderek artıyor. Yapılan çalışmalar, alerji vakalarının gelişmiş ülkelerde daha çok yaşandığını gösteriyor.

Alerjik bünyeliler ve astım hastaları dikkat!

Mevsim geçişlerinde, ısı farkları olduğu için ilkbaharda hasta olma riski artıyor. Ağırlıklı olarak mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polenler alerjiye sebep oluyor. Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece “Alerjik bünyelilerin ve astım hastalarının özellikle bu dönemde ilaçlarını düzenli kullanmaları çok önemli. ‘İyiyim’ diyerek ilaç kullanımını asla kesmemeliler’’ diyor.

TBMM Çölyak Araştırma Komisyonu toplandı

Çölyak hastalığının sebep ve sonuçlarının araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer başkanlığında toplandı.

Gıda etiketlerinde yeni dönem başladı

Gıda etiketlerindeki bilgilendirmenin doğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılır olması sağlanacak. Bilgilendirmelerde gıdanın hastalıkları önleme, tedavi etme veya iyileştirme özelliğine sahip olduğuna dair ifadeler bulunmayacak.

Bazı gıdalara alerjiniz mi var?

Tüketiciler alerjen etiketlemesi konusunda bilgi sahibi olmalı, kendi metabolizmalarını, hassasiyetlerini iyi bilmeli, alerjik oldukları ürünleri satın alırken etiketi incelemeli veya toplu tüketim yerlerinde yemek yerken alerjen maddelerle ilgili bilgiyi talep etmeli.

Gıda etiketlerinde yeni kurallar

Nazan Maraş - Gıda etiketlerinin önemli bir amacı var; bize tam olarak ne yediğimizi açıklıyor, beslenmemize rehberlik ediyorlar. Etiketlerdeki bilgiler, tükettiğimiz gıdadan ne kadar enerji, yağ, tuz, şeker aldığımızı, tükettiğimiz miktarlar ile ilişkili olarak bize gösteriyor. Bununla kalmıyor, alerjen uyarısı yapıyor. Kısaca etiketleme kuralları, tüketicilerin tükettikleri gıda ve içecek ürününün kapsamı ve kompozisyonu hakkında kapsamlı bilgi almalarını ve daha doğru seçimler yapmasını sağlıyor.
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -