-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

açlık

Dünya Gıda Programı, Nobel Barış Ödülü’nü kazandı

Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley: “Bugün dünyadaki 690 milyon aç insandan her birinin barış içinde ve açlık çekmeden yaşama hakkı var. Norveç Nobel Komitesi, ödülle, küresel dikkati aç insanlara ve çatışmanın yıkıcı sonuçlarına çevirdi.”

Dünya nüfusunun dörtte birinin gıdaya düzenli erişimi yok!

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, dünyadaki açlığın 2014 yılından bu yana kademeli olarak arttığını, 2019 yılında dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişiminin olmadığını söyledi.

BM: 2030 yılına kadar açlığa son hedefine ulaşabilmek zor!

Birleşmiş Milletler’in (BM) beş önemli kurumunun başkanı, Dünyanın açlığa, gıda güvensizliğine ve kötü beslenmeye son vermeyi taahhüt etmesinden tam beş yıl sonra, 2030 yılına kadar bu hedefe ulaşmak için hâlâ hedefin çok uzağında olunduğu konusunda uyarıda bulundu.

135 milyondan fazla insan açlığın en kötü haliyle karşı karşıya

FAO’nun “2020 Küresel Gıda Krizi Raporu”, COVID-19’un etkisiyle savunmasız ülkeler için yeni gıda krizi risklerini ortaya koyuyor.

COVID-19: Açlığın pençesindeki ve zayıf topluluklar kriz içinde krizle karşı karşıya

FAO uyarıyor: “Dünyada 113 milyon açlık sınırında. Yardım için bir an önce harekete geçmezsek, salgın hastalık, sağlık, açlık ve geçim kaynakları krizine dönüşecek.”

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

6 saatten az uyumak obezite riskini artırıyor

Her ne kadar ilk olarak akla gelen sebeplerden biri olmasa da, düzenli uyuyamamak da obeziteye yol açabiliyor. Günde 6 saatten daha az uyuyan kişilerde obezite riski yüzde 45 oranında artarken, bu bireylerde fazla yemek yeme ve sürekli atıştırma isteği ortaya çıkıyor.

Avrupa ve Orta Asya’da açlık azalıyor, obezite artıyor

Yeni FAO raporuna göre, Avrupa ve Orta Asya’da açlık düşük düzeyde olmasına rağmen hala çok sayıda insan orta seviyede gıda güvensizliği, besleyici gıdaya sınırlı erişim, fazla kiloluluk ve obezite gibi sorunlarla karşı karşıya…

Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları: “Çiftçi yoksullaştı. Türkiye, hemen tüm tarım ürünlerinin ithal edildiği bir ülke durumuna getirildi.”

16 Ekim Dünya Gıda Günü Sempozyumu düzenleyicisi Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları, yaptıkları ortak açıklamada, 80’lerden bu yana uygulanan neoliberal tarım politikalarının ülkeyi gıdada dışa bağımlı hale getirdiğini, çiftçilerin tarımsal üretimden vazgeçmeye başladığını belirtti. Açıklamada, TMO gibi KİT’lerle birlikte, Tariş, Çukobirlik, Fiskobirlik gibi üretici kooperatif ve birliklerinin içi boşaltılarak işlevsizleştirildiği, tarım alanlarımızın yok edildiği ve ülkemizin küresel dünyada rekabet edebileceği tek silahını da kaybederek, tarımda dışa bağımlı hale geldiği kaydedildi.

TVHB: Gıda üretimi planlı yapılmalı, israfına meydan verilmemeli, dağıtımı adilce olmalı

2039 yılında 99,7 milyona ulaşması beklenen ülke nüfusunun, yeterli ve güvenli gıdaya erişiminin planlamalarına bugünden başlanması gerektiğine işaret eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), gıda üretiminin planlı yapılması, israfına meydan verilmemesi, dağıtımının adilce olması ve üzerindeki menfaat oyunlarına fırsat verilmemesini istedi.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -