-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

açlık ve yoksulluk sınırı

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 478 lira oldu

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’ne göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

Memur-Sen: Açlık sınırı 2.523,2 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.523,2 TL, yoksulluk sınırı ise 7.353,2 TL olarak belirlendi.

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Seçim bitti, zamlar yağmaya başladı! Açlık ve yoksulluk sınırı arttı

TÜRK-İŞ: 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimin ardından zamlar art arda geldi ve çalışanların geçim şartları daha da ağırlaştı. Ekmek, et, tavuk gibi mutfak harcamasında önemli ağırlığı bulunan gıda maddelerindeki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aya göre aynı mal ve hizmetleri satın almak için yapılması gereken harcama tutarı önemli ölçüde arttı. Gelirini aynı miktarda artıramayan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücü daha da geriledi. Dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçti.

TÜRK-İŞ: Geçim şartları iyileşmedi

TÜRK-İŞ’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2019 Mart ayı sonucuna göre Ankara’da yaşayanların mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,73 oranında geriledi. Araştırmada, serbest piyasada fiyatlara müdahalenin -şimdilik- olumlu sonuç verdiği belirtilirken, buna rağmen aile bütçesine yılın ilk üç ayı sonunda gelen ek yükün 238 TL olarak hesaplandığı kaydedildi.

Yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise bin 014 TL arttı. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine gelen ek yük bin 223 TL oldu.

Her ay daha da fakirleşiyoruz…

Fiyatlar artıyor, etiketler değişiyor, satın alma gücü düşüyor… TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2018 Ağustos ayı sonucuna göre; Temmuz’da bin 738 TL olan açlık sınırı bin 812 TL’ye, 5 bin 662 TL olan yoksulluk sınırı ise 5 bin 903 TL’ye yükseldi. Yılbaşına göre artış tutarı, açlık sınırında 204 TL, yoksulluk sınırında 666 TL oldu.

Yoksulluk sınırı 5 bin lirayı aştı

Ekim ayında, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 5 bin 030 lira 31 kuruş oldu.

Açlık sınırında 7 lira 34 kuruşluk gerileme

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 7 TL gerilerken, bir önceki yıla göre 99 TL artış gösterdi. Son bir ayda 24 TL gerileyen yoksulluk sınırı ise son bir yılda 322 TL arttı.

TÜRK-İŞ: Yoksulluk sınırı 4 bin 584 TL

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) Şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 407 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 584 lira oldu.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -