THD: “Türkiye’de tüketiciler adına güzel şeyler söylemek mümkün değil. ”

0
865
THD Genel Başkanı Çakar: "Temel mal ve hizmetlerden dünyada en yüksek dolaylı vergilerin alındığı iki ülkeden birisiyiz."

Tüketicilerin satın alma gücünün hızla eridiğine dikkat çeken Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar; “Toplumun yüzde 80’den fazlası açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Gıda, su, elektrik ve doğal gazdan alınan KDV sıfırlansın” açıklamasında bulundu.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınlayan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Türkiye’de tüketiciler adına güzel şeyler söylemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Açıklamasında, tüketicilerin yoksulluğunun ve açlığının hızla arttığına dikkat çeken Çakar; “Toplumun yüzde 20’sinden fazlası açlık sınırının altında, yüzde 60’dan fazlası yoksulluk sınırının altında olmak üzere, yüzde 80’den fazlası açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Özellikle de gıda maddeleri başta olmak üzere, pek çok mal ve hizmette tüketicilerin satın alma gücü hızla eriyor. Tüketiciler, beslenme, barınma, su, elektrik, doğal gaz, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi temel gereksinimlerini karşılayamıyor ya da karşılamakta her geçen gün daha da zorlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüketici haklarının pek çok yönüyle ayaklar altında olduğunu vurgulayan Çakar, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bilgilenme, sağlık ve güvenlik, temsil edilme, eğitilme, zararların karşılanması, ekonomik çıkarların korunması ve sağlıklı bir çevrede yaşama haklarının gerekleri kamu ve özel firmalar tarafından olması gerektiği gibi yerine getirilmiyor.

Tüketicilere sunulan mal ve hizmetlerde yeterli denetim yapılmıyor. Piyasada tüketicilerin sağlık ve güvenliğine aykırı mallar konusunda tüketiciler zamanında bilgilendirilmediği için hem maddi ve manevi zarara uğruyorlar hem de sağlık ve güvenlikleri risk ve tehlike altına giriyor. Kamu ve özel kuruluşların tüketici haklarına aykırı birçok uygulaması ile aile ve ülke ekonomisine zarar veriliyor. 

Temel mal ve hizmetlerden dünyada en yüksek dolaylı vergilerin alındığı iki ülkeden birisiyiz. Dolaylı vergiler, tüm dünyada en haksız tüketici vergisi olarak adlandırılmaktadır.”

Tüketiciler olarak, tüm ilgili ve yetkililere çağrıda bulunduklarını ifade eden Turhan Çakar, evrensel ve yasal tüketici haklarına saygı gösterilmesini ve gereğinin eksiksiz olarak yerine getirilmesini; yoksulluğun ve açlığın giderilmesi için gerekli ve doğru olan ekonomik ve sosyal önlemlerin alınmasını; gıda, su, elektrik, doğal gaz gibi temel tüketici mal ve hizmetlerinden alınan KDV’nin sıfırlanmasını ve dışa bağımlı ve halkın aleyhine olan yanlış gıda ve tarım üretim, dağıtım, tüketim ve ithalat politikalarının terk edilerek, doğru politikalar uygulamaya konulmasını talep etti.

Tüketici örgütlerinin desteklenmesi çağrısında da bulunan Çakar, tüketicilere de “Haklarınıza sahip çıkınız ve sonuna kadar arayınız. Tüketici örgütlerine üye olunuz, çalışmalarına katılınız, güç ve destek veriniz.” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here