Çernobil Reaktör Kazası’nın 30 yıldönümünde Pripyat kentinde radyasyon seviyesi hala insan yaşamı için tehlikeli seviyede. Bugün hayalet kente dönen Pripyat’ın ve bölgenin 30 yıl sonraki halini merak ediyorsanız şayet, Yandex panoramaları ile adım adım gezebileceğinizi söyleyelim.

cernobil_4

Yandex, Çernobil Reaktör Kazası’nın 30. yıldönümünde, kazanın izlerini taşıyan Çernobil Nükleer Santrali ve kazadan sonra hayalet kente dönen Pripyat’ın günümüzdeki görüntülerini kullanıcılara sundu.

cernobil_2

Çernobil Nükleer Santrali ve santralin yakınlarında bulunan Pripyat kenti, 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan patlama sonrasında yüksek radyasyon nedeniyle yaşanamayacak hale gelmiş ve terk edilmişti.

cernobil_5

Günümüzde yoğun radyasyon sebebiyle kent yaşamının olmadığı, sadece fotoğraflardan görülebilen kaza bölgesini gezmek ise Yandex.Panoramalar ile mümkün. Kullanıcılar, kazanın üzerinden geçen 30 yılın ardından bölgenin ne durumda olduğunu, santralin çevresindeki yolları ve Pripyat sokaklarını 360 derecelik görüntülerle, bilgisayarlar veya mobil cihazları aracılığıyla adım adım gezebiliyorlar.

cernobil_1

Radyasyon oranlarının hala çok yüksek olduğu ve bilim adamlarına göre uzun yıllar insan yaşamı için elverişli olmayan bölgeyi Yandex panaromaları üzerinden görmek için https://ya.cc/078rY adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın