13.1 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Bilim insanları Ay’a 335 milyon tohum, spor, yumurta ve sperm gönderecek

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Bilim insanları Dünya’da yaşanacak bir felakete karşı sigorta olmak üzere Ay’da kurulacak bir depoya 335 milyon tohum, sperm, yumurta ve spor gönderecek.

Bilim insanları Dünya’da yaşanacak bir felakete karşı sigorta olmak üzere Ay’da kurulacak bir depoya 335 milyon tohum, spor, yumurta ve sperm gönderecek.

Nuh’un gemisinden örnek alan bilim insanları, her canlıdan iki örnek almak yerine, Dünya’daki insan dahil 6,7 milyon canlı türünden toplanacak dondurulmuş toplam 335 milyon sperm, yumurta, tohum ve spor, ay yüzeyinin altında keşfedilen lav mağaralarında saklanacak.

Cbsnews’ün haberine göre bu fikir, Arizona Üniversitesi öğretim üyelerinden Jekan Thanga ve öğrencilerinden bir grup tarafından, bu hafta yapılan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü Uzay Konferansı’na sunulan bildiride dile getirildi.

Arizona Mühendislik Fakültesinde Uzay ve Mekanik Mühendisi olan Thanga yaptığı açıklamada, iklim değişikliği, deniz seviyelerinin yükselmesi, ölümcül küresel salgınlar ve büyük ölçekli nükleer savaş ihtimalleri nedeniyle dünyanın başına büyük felaketler gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Bu nedenle sperm, yumurta, tohum ve sporların depolanması için dünyanın emin bir yer olmadığını belirten Thanga, bizden 384 bin kilometre uzaktaki Ay’da bu sorunlardan hiçbirinin olmadığı için, güvenli bir depolama için uygun olduğunu kaydetti.

Ay’ın yüzeyinde milyarlarca yıl önce oluşan lav mağaralarından 200 kadarı 2013’de keşfedilmişti. 3-4 milyar yıldır dokunulmadan kalan bu mağaraların dünyadan gönderilecek dondurulmuş örnekleri güneş ışığından, meteorlardan ve ısı değişikliklerinden koruyabileceği belirtiliyor.

Thanga toplam 335 milyon örneğin Ay’a 250 roket yolculuğu ile taşınabileceğini hesapladıklarını belirtti. Bu bir uzay istasyonu kurmak içen gereken 40 yolculuktan 6 kat daha fazla. 

Jekan Thanga ayrıca hesaplamalarına göre projenin maliyetinin beklediklerinden daha düşük çıktığını ve bunun kendilerini şaşırttığını belirtti.

Kaynak: Ajans Bizim

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı