Hibrit mi? Elektrikli mi?

Otomotiv dünyasının yaşadığı değişimle birlikte elektrikli ve hibrit araçlar gelecekte günlük hayatımızda daha fazla yer bulmaya başlayacak. Bu araç türleri gerçekten iddia edildiği kadar faydalı mı ve doğru seçim mi? Generali Sigorta, elektrikli ve hibrit araçlar hakkında merak edilen noktalara değindi.

Aradaki fark ne?

Hibrit araçlarda, bir elektrik motoruna ilaveten geleneksel bir benzinli motor bulunur. Temel hibritler yalnızca rejeneratif frenlemeden ve yoldaki ivmeden şarj olurken, tak-ve-çalıştır hibritler adından da tahmin edebileceği gibi şebekeden şarj olmak için fişe takılabilir, daha büyük akülere ve hatta daha düşük yakıt tüketimine imkan tanır. Elektrikli bir araçta ise sadece akü bulunur ve yakıt gerekmez.

Hangisi daha ekonomik?

Elektrikli araçlar hibritlere göre daha pahalıdır. Bu yüzden, kısa vadede diğer araçlar kadar kolay elde edilmesi zordur. Ancak uzun vadede, yakıt ihtiyacı duymadıkları için finansal faydaları görülmektedir. Mesafe söz konusu olduğunda elektrikli araçlar, hibritlerde ve geleneksel araçlar kıyasla çok daha fazla kazanç sağlar.

Hangisinin bakım maliyeti daha az?

Hareketli parçalarının sayısı on ikiye kadar düşebilen elektrik motorları, hibrit araçların benzinli motorlarına göre çok daha basit ve güvenilirdir. Bu durum elektrikli araçların bakım maliyetlerinin daha düşük olduğu göstermektedir.

Hangisi daha kullanışlı?

Elektrikli araçlar büyük bir artıya sahiptir. Hibritler kadar sık servise ihtiyaç duymalarına rağmen, basit yapıları ve sistemleri bakımı çok daha kolaylaştırır. Elektrikli araçların kullanışlı olmama sebebiyse sürüş mesafesidir.

Hangisi daha çevreci?

Doğrudan emisyonlar söz konusu olduğunda elektrikli araçlar sıfır emisyon değerine sahiptir. Ancak dolaylı emisyonlar da önemlidir. Civardaki çevre dostu bir fabrikada üretilen bir hibrit, pek çevreci olmayan bir fabrikadan benzin yakıtlı bir gemide binlerce kilometre uzağa gönderilen bir elektrikli araca göre genel olarak daha çevreci olabilir

Et yemezsek fiyatı düşer mi?

Ortada tedirgin olmamızı gerektiren ciddi bir hastalık var ve yetkililerden, tedbir almalarını en açık ve gerekirse en sert cümlelerle istemek vatandaş olarak her birimizin anayasal ve insani hakkı.

Domates, domates olalı böyle itibar görmedi

Nisan ayında, tüketici fiyatları bazında en yüksek artış yüzde 61,03 ile domateste gerçekleşti. Dolayısıyla domates, ekonomi ile ilgili manşetlerin en üst sırasında yer aldı. Semt pazarlarında ve manav tezgahlarında, kameralar en çok ona ve etiketine "zum" yaptı.

Gıdada 21. yüzyılın projeleri

Geçen haftaki yazımda, yer elması ve fındık cipsi ile ilgili iki habere yer vermiş, haberlerde satışa hazır ürün haline getirildiği belirtilen cipslerle ilgili çalışmaları takdirle karşılamış ancak niçin 1 milyar doları aşmış büyük bir piyasaya sürülemediğini sorgulamıştım.

Gıda Ar-Ge ve İnovasyonunda 3 Altın Kural!

Başarılı yeni ürün geliştiren firmaların, 3 kritik konuda rakiplerinden ayrıştığını söylemeliyim. Gıda firmaları, KOBİ’ler ve işletmelerin artık konvansiyonel metot ve ürünler ile global pazarlarda ve iç piyasada rekabet etmesi giderek zorlaşıyor. Kar marjları düşüyor. Bana göre yeni ürün geliştirme; firmaların yaşaması ve büyümesi için son derece kritik faktörlerden biri.

Yanlış Bilinen Zayıflama Efsaneleri

Sosyal medyada dolaşan birçok zayıflama ve kilo kaybetme programları var. Onları okuyunca pek çoğunun bilimsellikten yoksun olduğunu görüyorum. Yani ortalıkta birçok yanlış, hatalı, ticari veya efsane bilgiler dolaşıyor.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

TVHB’den Tarımda Milli Birlik Projesi açıklaması

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında sunulan bu yeni çalışmada öyle görülüyor ki ‘çiftçi örgütleri ve meslek örgütleri başta olmak üzere paydaşlara danışılmadan ve konu uzmanları üzerinde teknik analizler yapılmadan’ uygulanmaya konulmak istenmektedir.”

Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP'nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.
4,788BeğenenlerBeğen
375TakipçilerTakip Et
485TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı bulutlu
6.9 ° C
8.9 °
3.9 °
65 %
3.1kmh
75 %
Cts
11 °
Paz
13 °
Pts
13 °
Sal
16 °
Çar
16 °