30 yaşındaki Türk bilim kadını Yasemin Uçal, Nobel ödüllü 68 bilim insanıyla buluşmaya hak kazandı!

Uluslararası 200 akademisyenden oluşan jüri tarafından 100’ü aşkın ülkeden gösterilen adaylar arasından seçilerek Nobel ödüllü bilim insanları ile bir araya gelecek 650 genç araştırmacı arasında, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Uçal da yer almayı başardı.

Genç bilim insanlarını Nobel ödüllü bilim insanları ile bir araya getiren ve Almanya’da bu yıl 70’incisi düzenlenecek olan Lindau Nobel Laureate toplantısına, Türkiye’den 30 yaşındaki Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Uçal da katılmaya hak kazandı. Fizik, kimya, fizyoloji veya tıp alanları başta olmak üzere farklı alanlardan Nobel ödüllü 68 bilim insanı, dünyanın 100’ü aşkın ülkesinden seçilen 650 genç araştırmacı ile bir araya gelecek, deneyimlerini genç araştırmacılarla paylaşacak.

Almanya’da 28 Haziran-3 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilecek Lindau Nobel Laureate toplantısı 1951 yılından bu yana yapılıyor. 2009 yılında TÜBİTAK ile Lindau Konseyi ve Vakfı arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, ülkemizden seçilen doktora dereceli genç araştırmacılar da bu toplantılara katılabiliyor. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Uçal da başvuru yapan adaylar arasından TÜBİTAK tarafından seçilerek, Türkiye’den katılacak adaylar arasında gösterildi.

Türkiye’de genç araştırmacıların önü açık

Uluslararası 200 akademisyenden oluşan jüri tarafından seçilerek, Nobel ödüllü 68 bilim insanı ile bir araya gelmeye hak kazanan Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Uçal “Nobel ödüllü bilim insanları ile tanışacak genç araştırmacılar arasında seçilmiş olmak benim için çok gurur verici, çok heyecanlıyım. Bir insanın bir kere başına gelebilecek güzellikte bir olay. Ülkemizde bilimsel araştırmalar yapmak, kendimizi ileriye taşıyabilmek için imkanlar hakikaten fazlasıyla var. Araştıran, bir şeyler yakalamaya çalışan gençlerin önü açık. Bilimsel çalışmalarımızı yurt dışı imkanlarla da entegre şekilde ilerletmemiz gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın