Aile hekimlerinden “ek ödeme” tepkisi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu: “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ek ödeme’ ile ilgili yapılan açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görüyoruz. Emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesini kabul etmiyoruz”. 

İSTAHED Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Mart ayından beri yaptığımız tüm çalışmaları tamamen mesleğimizi iyi ve doğru uygulama bilinci ile hem toplum hem çalışan sağlığını korumak için yaptık, bundan sonra da bu anlayıştan sapmayacağız.” denildi.

“Hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyoruz”

Sağlık Bakanlığı’nın, 4 Eylül itibarı ile Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’nde bir değişikliğe gittiği ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Rüşvet tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki ‘anlaşılmaz, garabet performans uygulanması’ için yapılan yönetmelik değişikliğini hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyor ve kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte de mücadelemizi bu tür etik olmayan rüşvet ve kelime oyunlarından etkilenerek değil hekimlik ve çok değerli birinci basamak gereği olarak yapacağız. ‘Call center’ olarak bir ödemeye ihtiyacımız olmadığını, bu konuda yaptığınız yönetmelik değişikliğini bir hakaret kabul ettiğimizi, tüm açık yürekliliğimizle bildirmekten onur duyuyoruz!”

“Mart ayından beri yapılan hizmetlerimiz yok sayıldı”

“Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’nde değişiklik ile öncelikle şimdiye dek aile hekimlerine pandemi sebebiyle hiç bir ücret ödenmediği itiraf edilmiştir.” diye belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu değişiklik ile bizzat Sağlık Bakanı tarafından dile getirilmiş olan geçmişe yönelik ödeme konusunda çalışma yapıldığı bilgisinin doğru olmadığı anlaşılmıştır. Mart ayından beri aile hekimlerinin yaptığı tüm çalışmalar yok sayılmıştır. Geçmişte olduğu gibi tüm aile hekimlerine bir ödeme yapılacağı algısı oluşturulmuş ama fiili gerçek çok farklı şekilde hayata geçirilmiştir. Üst sınırı çizilmiş, izolasyondaki hastaların telefonla aranma oranı gibi anlamsızlaşan bir iş karşılığına ek ücret verileceği, bunun da mart ayı değil ağustos ayından itibaren yapılacağı anlaşılmıştır. Bizler hekimlik adına ve memleket sevdası ile yaptığımız, bundan sonra da bu anlayışla yapmaya devam edeceğimiz çalışmalarımızı ‘rüşvet’ tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren performans gözetilerek verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki yönetmelik değişikliklerine kurban etmeyeceğiz. Hekimlik onurumuzu bu değişiklikle getirilen şartlı ödeme içeren değişiklikleri kabul ederek zedelemeyeceğiz. Öncelikli izlemleri yapmamaya devam edeceğiz. Birliğimiz En Büyük Gücümüzdür!”   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın