Sürekli yağlı yiyeceklerle beslenmek, damar sertliğine yani kalp krizine davetiye çıkarıyor.

Yağ oranı yüksek besinlerle beslenmenin kalp damar hastalığı riskinin arttırdığı herkes tarafından biliniyor. ABD’de Augusta Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yüksek yağ oranı içeren bir öğünden sonra metabolik değişimlerin sonuçları ve mekanizmaları değerlendirildi. Bir hafta boyunca sağlıklı bireylere yüksek oranda yağ içeren diyet uygulandı ve her gün kan değerleri takip edildi. Yağ içeren öğünden sonra yapılan tetkikler sonucunda ilk dört saat içerisinde kandaki yağ düzeylerinde ani yükselmeler tespit edilirken, oksijen taşıyan alyuvar hücrelerinde deformasyon ve damar cidarının bozulmasına neden olan birtakım enzimlerin aktivitelerinde artış saptandı.

Araştırma bulgularını değerlendiren LIV Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara, “Sürekli yağlı yiyeceklerle beslenen bireylerde araştırma sonucunda yer alan bulgular kalıcı hale gelmekte ve damar elastikiyetini bozarak damar sertliğine yani kalp krizine davetiye çıkarmaktadır” dedi. Sadece beslenme alışkanlıklarının değil, aynı zamanda sigara ve yüksek kolesterolün de damar yüzeyi üzerinde pıhtı oluşumuna neden olduğunu belirten Özkara, “Özellikle kalp damar hastalığı olduğu bilinen kişilerin bu beslenme prensiplerine dikkat etmeleri önemlidir. Bu araştırmada da vurgulandığı gibi sadece bir öğünde yüksek oranda yağ içeren yiyecekleri tüketmenin zaten hasta olan damar yüzeyinde pıhtı oluşmasına ve ani damar tıkanıklığına bağlı kalp krizleri görülme olasılığını arttırmaktadır’’ uyarısında bulundu.

Ramazanda ve bayramda dikkatli olun!

Özkara, hem Ramazan ayının son günleri hem de bayram için şu önerilerde bulundu: “Kalp hastalığı olduğu bilinen kişiler doktorlarının izniyle oruç tutabilirler, ancak dikkat etmeleri gereken en önemli konu iftarda veya sahurda yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır. Yine aynı şekilde bayramda da oldukça yoğun bir şekilde üç öğün yağlı yiyecekler tüketilebilmektedir. Bu nedenle kalp hastalığı olan kişilerin özellikle Ramazan ayında önerilere dikkat etmiş olsalar bile, bayramda da bu alışkanlıklarından vazgeçmemeleri gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz