Türkiye’de sağlıklı süt tüketiminin yıllık kişi başı 34 kg. olduğuna dikkat çeken Ulusal Süt Konseyi, tüketimin azalmaya devam ettiğine dikkat çekerek, sağlıklı bir gelecek için süt tüketilmesi çağrısı yaptı.

Türkiye, Avrupa’da süt üretici ülkeler arasında geçen yıl 20 milyon, 700 bin ton süt üretimi ile üçüncü oldu. Ancak süt tüketiminde bu sıralamanın gerisinde kaldı. Avrupa’da yıllık kişi başı süt tüketimi ortalama 59.4 olarak kaydedildi, Türkiye ise yılda sadece 34 kg süt tüketimi ile ortalamanın altında kaldı. Ulusal Süt Konseyi, süt tüketimi için milli çağrı yaptı.

Günde 2 bardak süt

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, özellikle büyüme çağındaki çocukların her gün kaynağı belli sağlıklı süt tüketmeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranının düşmeye devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Artık, “Bu, geleceğimiz için bir kayıptır. Gelecek sağlıklı nesiller yetiştirmek milli bir meseledir. Bu nedenle çocuklarımıza süt içirmeliyiz. Ulusal Süt Konseyi olarak herkese günde 2 bardak, sağlıklı süt tüketin diyoruz” şeklinde konuştu.

Hangi ülke ne kadar süt içiyor?

2017 Kişi Başı Ortalama İçme Sütü Tüketimi (Kg)

Avrupa: İrlanda 125,Finlandiya 120, Estonya 99.1,Danimarka 86.8, İsveç 81.8, Avusturya 74.8, Çek Cumhuriyet 60.1, Almanya 53.7, Fransa 49.6

Amerika: Kanada 71.6, ABD 69.2, Arjantin 40.3,Brezilya 48.2

Asya: İsrail 54.8, Güney Kore 32.9, Japonya 30.8,İran 27.1, Çin 20.3

Türkiye: 34 kg

Süt, bedensel ve zihinsel gelişim için faydalı

Süt, beyin gelişiminde etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminlerinin tümünü içeriyor. Anne sütünden sonra bebeğin bir yaşından sonra tüketmeye başladığı inek sütü de içerdiği çinko, iyot, B grubu vitaminler (B2, B6, B12) ve esansiyel yağ asitleri (araşidonik asit, linoleik asit) içeriği ile beyin gelişimine katkı sağlıyor.

Uzmanlar, kemiklerin yapı taşı olan kalsiyum açısından en zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besin olan sütün her gün düzenli olarak tüketilmesini öneriyor. Özellikle büyüme çağı (6 – 10 yaş) ve ergenlik döneminde (10 – 18 yaş) gelişimin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için gerekli vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması gerekiyor. İlerleyen yaşlarda da düzenli olarak tüketilmesi önerilen süt, kemik kaybını engelliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER