Ana Sayfa Beslenme Temel Reis haklıymış

Temel Reis haklıymış

0
1010
Temel Reis haklıymış
Temel Reis haklıymış

Avustralya’da bilim adamlarının yaptığı araştırma, her gün yeşil yapraklı sebzeler tüketmenin kasları güçlendirebildiğini ortaya koydu.

Edith Cowan Üniversitesi’nden bilim adamları, 3 bin 759 katılımcının beslenme alışkanlıklarını, vücudun alt bölümündeki kasların gücünü  ve yürüme hızını değerlendirdi.

12 iki yıl süren araştırmada, günde 1 tabak yeşil yapraklı sebze yemenin kasların daha iyi çalışmasını sağlayabildiği ortaya çıktı. Nitrat bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri çokça tüketenlerin kaslarının az tüketenlerden yüzde 11 güçlü olduğu belirlendi. Ayrıca bu kişilerin yüzde 4 daha hızlı yürüdüğü saptandı.

Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan nitratın kasları olumlu yönde etkileme sebebi henüz bilinmiyor. Ancak bilim adamları daha önce yapılan benzer araştırmalara dayanarak bu durumun, nitratın damarları genişleterek kaslara daha fazla kan akışını sağlamasından kaynaklandığı üzerinde duruyor.  

“Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Dr. Marc Sim, nitrat bakımından zengin besinlerin kas gücünü, fiziksel aktiviteden bağımsız olarak artırabildiğini vurguladı.  

Sim, kasların daha da iyi çalışmasını sağlamak için yeşil yapraklı sebzelerin yanında düzenli egzersizi de önerdiklerini belirtti.  

Besin takviyesi yerine her gün farklı sebzeler tüketilmesini de öneren Sim, bunlardan en az birinin kas-iskelet sisteminin güçlenmesi ve kalp sağlığı için yeşil yapraklı sebzeler olması gerektiğine dikkati çekti.  

Bilim adamları az sevilen yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin bu bulgulardan sonra artabileceği umuyor.  

Temel Reis’in en sevdiği yiyecek olan ıspanak dışında lahana ve marul da yüksek miktarda nitrat barındırıyor.  

Kaynak: Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz