Protein metabolizması bozuklukları ve çölyak hastaları için kanun teklifi

CHP, kısıtlı diyet yapması gereken protein metabolizması bozukluğu olanlar ile çölyak hastalarına ödenen yardımların her yıl güncellenmesi için TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), uzman hekim raporları doğrultusunda kısıtlı diyet yapması gereken protein metabolizması bozukluğu bulunanlar ile çölyak hastalarına özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler için aylık ödenen destek miktarının artırılması ve her yıl güncellenmesi için Meclise kanun teklifi sundu.  

Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, 15 yaş üstü çölyak hastaları aylık 108,75 TL, protein metabolizması bozukluğu bulunan hastalar ise aylık 120 TL destek ödemesi alıyor. Bu rakamlar en son 21 Nisan 2015 tarihinde güncellendi. O günden bu yana ödemelerde bir değişikliğe gidilmedi. Belirlenen bu oranlar ise Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklik yapılmadan arttırılamıyor. 16 Ekim Cuma günü, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel imzasıyla Meclise sunulan Kanun teklifinin gerekçesinde; bu kişiler için hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler için yapılan ödemenin, artık ihtiyacı karşılamaktan uzak kaldığı vurgulandı. Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Son değişikliğin yapıldığı tarihte 2 TL tutarında olan özel unun fiyatı 14 TL’ye kadar çıkmış, aynı şekilde özel makarnanın tutarı da 4 TL’den 19 TL’ye yükselmiştir.

Çölyak hastalığına maruz kalanlara sağlanabilecek yardımların araştırılması amacıyla 26’ncı Yasama Döneminde oluşturulan Araştırma Komisyonuna o dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin verdiği bilgi, ödenen bedellerin yeniden belirlenmesi çalışmalarının başlatıldığı yönünde olsa da aradan geçen 3 yıl içinde bu konuda bir adım atılmamıştır. Bu kanun teklifiyle protein metabolizması bozukluğu olanlar ile çölyak hastalığı olanların karşılaştığı bu sorunların çözülebilmesi amacıyla, kanuna bu bedellerin Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca her yıl güncellenmesi hükmü eklenerek, özel formül içeren un ve mamullere ihtiyacı olan vatandaşların ve ailelerinin karşılaştıkları sorunların çözülmesi amaçlanmıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın