Pirinç tüketmenin 5 önemli faydası

0
518
Pirinç tüketmenin 5 önemli faydası

Pirinç, sanılanın aksine kontrollü bir şekilde tüketildiğinde, sağlıklı ve besleyici bir besindir ve küçükten büyüğe her yaş grubu keyifle tüketebilir.

Özellikle içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça değerli olan pirinç, enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerden de oldukça zengin bir besin. Aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağı. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger; “Günlük enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması gerektiği düşünülürse pirinç bu açıdan oldukça iyi bir kaynaktır. Pirinç, gluten içermemesi bakımından da çölyak hastalarının ve gluten intoleransı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.” diyor.

Özger, glisemik indeksinin yüksek olduğu bilinse de; şekere göre daha düşük olduğunu belirttiği pirincin, sebze yemeği ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini çok yormadığını, daha yavaş yükselttiğini söylüyor ve ekliyor: “Uygun miktarda tüketilirse, zayıflama diyetlerinde de tüketilebilir. 3 yemek kaşığı pişmiş pirinç 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir.”

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan sağlık kaynağı pirincin 5 önemli faydasını şu şekilde sıralıyor:

Enerji Kaynağı

Pirinç zengin bir karbohidrat kaynağıdır ve çözünmesi zaman alan uzun karbohidrat zincirlerinden oluşur. Bu sayede, pirincin içindeki karbohidratlar sürekli bir enerji sağlayabilir. Yabani (kahverengi) pirinç, diyetisyen kontrolünde uygun miktarlarda tüketildiğinde diyabet hastaları içinde bile fayda sağlayabilir.

Yüksek Besin Değeri

Hem beyaz; hem de kahverengi pirincin kendine özgü besin değeri bulunmaktadır. Beyaz pirinç kalsiyum ve demir gibi yüksek mineraller içerir, ayrıca niyasin, D vitamini, tiamin ve riboflavin gibi vitaminler açısından da zengindir. Kahverengi pirinç ise lif açısından zengindir, bu nedenle sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Hastalık oluşumunu kontrol ediyor

Pirincin çeşitli hastalıkları kontrol ettiği biliniyor. Esmer pirinç, alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyen yüksek miktarda nöroiletkenler içerir. Ayrıca ister beyaz olsun, ister kahverengi olsun pirinç, kalp hastalıkları ve kalp krizi oluşumunu engelleyebilen ve kalbi koruyabilen antioksidan içeriyor.

Kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor

Pirinçte çok düşük miktarda sodyum bulunuyor, bu sayede yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabiliyor.

Yabani pirinç mükemmel bir sağlıklı lif kaynağıdır. Bunlar, sindirimi iyileştiren ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı yararlı bakterilerin gelişmesine yardımcı olabiliyor.

Glutensiz gıda

Pirinçte gluten bulunmamaktadır, bu nedenle çölyak hastalığından mustarip olanların ve buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan proteinlere alerjisi olanların diyetine kolaylıkla dahil edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here