Koku alma bozukluğuna dikkat çekmek için mandallarla yemek yediler

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ “Daha önce pek çok koku alamayan hastaya tıpta bir çözüm olmadığı söyleniyordu, artık tanımladığımız güncel tedavi metotları ve erken teşhis sayesinde koku alma duyusunu yitiren pek çok insan tekrar koku alma yeteneğini kazanıyor.”

Türkiye’nin ilk Uluslararası Koku ve Tat Kursu’nun gala yemeği CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Uluslararası Koku ve Tat Sempozyumu Başkanı, Acıbadem Taksim Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ başta olmak üzere 18 ülkeden uzmanların katıldığı Izaka Restaurant’ta düzenlenen yemekte koku alamayan hastalar için özel bir menü oluşturuldu.

‘Evrensel koku testini geliştirdik’

Yemeklerin normalde çok daha acı, ekşi ya da tatlı olduğu menüyü bilim insanları da hastaları daha iyi anlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için test etti. Diğer uzmanlarla birlikte burun mandallarıyla yemek yiyen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ “Daha önce pek çok koku alamayan hastaya tıpta bir çözüm olmadığı söyleniyordu, artık tanımladığımız güncel tedavi metotları ve erken teşhis sayesinde koku alma duyusunu yitiren pek çok insan tekrar koku alma yeteneğini kazanıyor. Evrensel koku testini geliştirdik. Bu testin çocuklara da uygunluğunu sağladık” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz