Yaz mevsiminin muhteşem ikilisi karpuz-peynir sofralarda yerini aldı. A- C vitaminleriyle potasyum ve lif zengini karpuzun yanında tüketilen peynir, hem kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor hem de hafif ve sağlıklı beslenmeyle kilo kontrolüne destek oluyor. Ancak tüketimde aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran, aşırıya kaçmamak şartıyla karpuz ve peynirin muhteşem buluşması ile hem sağlıklı beslenip hem de kilo kontrolünün sağlanabileceğini söyledi. Yaz sıcağında ağır yemeklerin yerine karpuz-peynir buluşmasının tercih edilebileceğini öneren Keservuran, “Bu iki değerli gıdanın birlikteliği hem sağlık hem de lezzet için muhteşem sonuçlar vermektedir” dedi.

Karpuzun yaz ayları için muhteşem bir serinletici olduğunu belirten Keservuran, “Su oranı çok yüksek olduğu için karpuz, yazın bunaltıcı sıcaklarında su kaybını önler. Karpuzun, kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu biliniyor. Peynir ise hem iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı, hem de B12 vitamini ve fosfor zenginidir. Karpuz peynir ikilisi ise yaz aylarımızın vazgeçilmez damak lezzetidir” şeklinde konuştu.

Karpuz tek tüketildiğinde kan şekerini yükselttiğini belirten Keservuran, “Ancak yanında tüketilen peynir, hem kan şekerinin birden yükselmesine engel olur, kan şekerini dengeler. Hem de içerdiği protein ile sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiklerinden ötürü yanlarında tüketilen karbonhidratın da kan şekerini yükseltme hızını dengelemeye yardımcı olur” bilgisini verdi.

Az tuzlu peynirleri tercih edin!

Karpuz – Peynir tüketiminde dikkat edilmesi gereken konuları da açıklayan Keservuran şunları kaydetti:

“Sıcak ve bunaltıcı günlerde bir ya da iki öğünü sadece karpuz – peynir yiyerek geçirmek mümkün. Karpuzun yanına keyifli, eğlenceli, az tuzlu ve yağ oranı düşük peynir çeşitleri koyarak işyerinde, yazlıkta kendinize hem hafif hem de sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz. Ancak tükettiğiniz miktar önemli, aşırıya kaçmamak gerekir. Tüm meyveler gibi meyve şekeri olan fruktoz içeren karpuzun aşırı tüketimi uygun değil. Özellikle şeker hastalarını karpuz tüketim miktarına ve sıklığına çok özen göstermelidir. Peynir tüketirken de tuz oranına ve tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın