13.1 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Diyetinize maden suyu ekleyebilirsiniz

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Gıda Mühendisi Yasin Günaydın: “Maden suyundan mide, bağırsak ve kardiyovasküler hastalıklarda iyileştirici olarak faydalanılmaktadır. Aynı zamanda kalorisi olmadığı için diyet programlarında rahatlıkla kullanılabilir.”

Tek bir şişede toplanan mineral kaynağı maden suyu sağlığa oldukça faydalı. Önemli bir faydası ise diyet yapanlar için. Freşa Gıda Mühendisi Yasin Günaydın, “diyet yaparken mutlaka maden suyu tüketin”, diyor.

“Maden suyu ile sodanın faydaları ve etkileri sık sık karıştırılıyor”

Yasin Günaydın

Maden suyunun diyet yaparken neden önemli olduğunu ise şöyle açıklıyor:

“Sağlıklı yaşam ve özellikle zayıflama diyeti söz konusu olduğunda tüketilmesi gereken besinlerin neler olması gerektiği en merak edilen soruların başında geliyor. Bunlardan biri ise maden suyunu mu yoksa sodayı mı tercih etmeliyiz? Mineraller açısından oldukça zengin doğal bir yeraltı suyu olarak tanımlanan maden suyu ile sodanın faydaları ve etkileri sık sık karıştırılıyor. İkisi arasındaki farkı anlatmak gerekirse, maden suyu yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan kalsiyum, demir, magnezyum, klorür, bikarbonat, sülfat, sodyum gibi mineraller içeren yeraltı suyudur. Soda ise sadece normal içme suyuna sodyum bikarbonat veya karbondioksit eklenmesi ile elde edilir. Bu açıdan, soda mineral içeriği oldukça düşük olan yapay bir içecektir demek doğru olur. Karbondioksit içeriğinden ötürü soda sindirimi belirli bir ölçüde olumlu etkilese de bu konuda da maden suyu kesinlikle daha etkili oluyor.’’

Günde 4-5 şişe maden suyu tüketebilirsiniz

“Diyette yeterince magnezyum almak, kabızlığı önlemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur” diyen Günaydın: “’Magnezyum, bağırsak kaslarını gevşeterek düzenli bağırsak hareketlerini destekler. Türkiye’de mineralli sular maden suyu olarak geleneksel adıyla bilinmekte ve özellikle mide, bağırsak ve kardiyovasküler hastalıklarda iyileştirici olarak faydalanılmaktadır. Aynı zamanda kalorisi olmadığı için diyet programlarında rahatlıkla kullanılabilir. Diyet yaparken günde 4-5 şişe maden suyu tüketebilirsiniz.’’ ifadelerini kullanıyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Soda ve Maden Suyu arasındaki farkı biliyor musunuz?

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı