Obezite Diyetisyenliği Derneği, diyetisyenlere, diyabet tedavisinde etkin bir şekilde uygulanan karbonhidrat sayımı yöntemi ile ilgili temel prensipleri ve güncel bilgileri düzenlediği sempozyumda uygulamalı olarak anlatacak.

Obezite Diyetisyenliği Derneği, 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda “Hastalıklarda Beslenme Sempozyumu” düzenliyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği ile Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün de desteklediği sempozyum, diyetisyenlere, diyabetin beslenme tedavisinde uygulanan karbonhidrat sayımı yöntemi ile ilgili temel prensipleri, güncel bilgileri ve uygulama yöntemlerinin aktarılmasını amaçlıyor.

Vaka sunumları ile pekiştirilecek olan sempozyuma, beslenme ve diyetetik alanında lisans programlarından mezun olan diyetisyenler ile 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılabilecek.

Prof. Dr. Nevin Şanlıer
Prof. Dr. Nevin Şanlıer

Obezite Diyetisyenliği Derneği ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, aynı zamanda sempozyum başkanlığını da üstlenmiş durumda. Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi diyabet tedavisinde de tıbbi beslenme tedavisinin önemli rolü olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şanlıer, Yaşam İçin Gıda’ya sempozyumla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Karbonhidrat sayımı, diyabetli hastaların kan şekerini yönetebilmek için uygulanan bir öğün planlama tekniğidir. Diyabetin tıbbi beslenme tedavisinde geleneksel yönteme bir alternatif olarak ortaya çıkan ‘Karbonhidrat Sayımı’ yöntemi, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir şekilde uygulatılmaya başlandı. Diyabetli bireyin kan glikozunun kontrolünün sağlanmasında ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde etkin olduğu saptanan bu yöntemin, meslektaşlarımız tarafından hastaya en etkin şekilde anlatılıp uygulatılması da önem taşıyor.

Düzenlediğimiz sempozyumda, değerli meslektaşlarımıza, diyabetin tedavisinde etkin bir şekilde uygulanan karbonhidrat sayımı yöntemi ile ilgili temel prensipleri, güncel bilgileri ve uygulama yöntemlerini konunun uzmanları ile birlikte aktaracağız. Karbonhidrat sayımı eğitimi veren diyetisyenlerin sunacağı vaka sunumları ile de bilgilerini pekiştirmeyi amaçlıyoruz.

‘Diyabetli bireylerin mevcut olanaklardan en iyi şekilde yararlanma ve diyabet diyetisyeninden kapsamlı bir danışmanlık alma hakkı olduğu’ görüşünü ilke edindiğimiz sempozyuma katılan diyetisyenlerin, bilgi ve deneyimlerini artırmak suretiyle diyabetli bireylerin kaliteli bir yaşam sürdürmelerine daha fazla katkıda bulunacağına inanıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz